ASTRA ZENECA AŞISINA BAĞLI ÖLÜMLER ARAŞTIRILIYOR

İsveç, Avrupa’nın kimi ülkelerinde şüpheli yan etkilerle nedeniyle gündeme gelen Astra Zeneca aşısının uygulamasını Salı günü durdurmuştu. AstraZeneca aşısına bağlı Avrupa'da yedi ölüm araştırılıyor. Danimarka’da son 14 gün içinde aşı olan tüm insanlara, ülkenin İlaç Kurumu”ndan bir mektup gönderildi.

ASTRA ZENECA AŞISINA BAĞLI ÖLÜMLER ARAŞTIRILIYOR
ASTRA ZENECA AŞISINA BAĞLI ÖLÜMLER ARAŞTIRILIYOR Admin
Bu içerik 398 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

11 Mart gibi erken bir tarihte, AstraZeneca aşısı, aşılananlarda çok sayıda kan pıhtısı vakasıyla ilgili sorunlar yaşanmasının ardından Danimarka'da durduruldu. Danimarka devlet radyosu DR’ye göre, geçen hafta 60 yaşındaki bir kadının kan pıhtısından öldüğü ve sıradışı semptomlardan muzdarip olduğu da ortaya çıktı.

Dün, Danimarka İlaç Kurumu, son 14 gün içinde aşı olan tüm Danimarkalılara, aşılananların hangi semptomlardan haberdar olması gerektiğini belirten bir mektup gönderdi:

  • Şiddetli başağrısı.
  • Şiddetli karın ağrısı
  • Bir bacağın üşümesi.
  • Vücudunuzun bir bölümünde aniden ve beklenmedik bir şekilde acı çekmeniz.
  • Nefes almak zor.
  • Vücudun bir tarafında felç.

Danimarka'dan sonra, bazı ülkeler de aynı uygulamayı yaptı ve AstraZeneca'nın covid-19 aşısını uygulamasını durdurdu.

Pazartesi günü de, Norveç'te bir kadının olağandışı kan pıhtılaşması semptomları ile hastaneye kaldırıldıktan sonra öldüğü bildirildi. Sağlık hizmetlerinde çalışan kadın AstraZeneca ile aşılanmıştı ve Norveç İlaç Kurumu da herhangi bir ciddi yan etkiyle ilgili alarmların araştırılması sırasında 11 Mart'ta kullanımını durdurmuştu.

Norveç'te geçen hafta sonu toplam üç kişinin aşılamadan sonra benzer semptomlardan muzdarip olduğu bildirildi. İzlanda, Norveç ve Danimarka'nın yaptığı gibi yaptı ve geçen hafta Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından yapılan bir soruşturma süresince aşıyı durdurdu.

Hollanda, aşılamadan sonra bağlantı için araştırılmak üzere yaklaşık on kan pıhtısı vakası bildirdi. Orada da aşı şimdilik durduruldu.

Avrupa’da Letonya, Bulgaristan, Romanya, Almanya,İspanya, Fransa gibi ülkeler araştırma sonuçlarına kadar AstraZeneca aşısını uugulamayı durdurdu.

İsveç AstraZeneca aşı durduruldu Norveç Danimarka Almanya Letonya Bulgaristan Romanya İspanya Fransa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ