İSVEÇ’TE BUGÜNKÜ KORONA TABLOSU 8 ÖLÜ

İsveç’te koronadan son 24 saatte 8 kişi yaşamını yirtirirken 6 467 de yeni vaka tespit edildi. Genel toplamda 13 236 ölüm ve 738 537 de vaka sayısı kayıtlara geçti. Hastanelerde 5 707 kişi tedavi görürken düne göre 2 kişi azalmayla yoğun bakımda da 264 kişi bulunuyor. 883 561 kişi 1.doz, 371 803 kişiye de 2.doz aşı uygulandı.

İSVEÇ’TE BUGÜNKÜ KORONA TABLOSU 8 ÖLÜ
İSVEÇ’TE BUGÜNKÜ KORONA TABLOSU 8 ÖLÜ Admin
Bu içerik 436 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Bölüm Başkanı Karin Tegmark Wisell, bugünkü basın toplantısında, ”Epidemiyolojik durumu gözden atmak istiyorum. Son üç haftada, küresel olarak bildirilen covid-19 vakalarının sayısında artış oldu. Avrupa'da son haftalarda artış yaşadık. Pandeminin başlamasından bu yana dünya çapında yaklaşık 119 milyon enfeksiyon vakası rapor edilmiştir.Gördüğünüz gibi ölümler düşüş eğilimiyle devam ediyor” dedi.

 Karin Tegmark Wisell devamla, “İsveç'te, son haftalarda artan sayıda vaka görüyoruz. Son 14 günde 100.000 kişi başına bildirilen toplam vaka sayısı 556'dır. Yeni bildirilen vaka sayısı açısından bir yavaşlama eğilimimiz yok. Geçen haftaya göre bu hafta daha fazla vakadan korkuyoruz. Haftada test edilen kişi sayısı da artmaktadır. Test edilen birey sayısında artış var. Bu, enfeksiyon izleme için ulusal önerilerimizde, enfeksiyon izleme ile bağlantılı olarak örneklemeyi genişletmemiz gerçeğiyle uyumludur. Enfeksiyon izleme ile bağlantılı olarak geniş örnekleme almanız gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Karin Tegmark Wisell AstraZenece aşısına ilişkin, “Bu kadar alışılmadık bir yan etki olduğu için, rapor edilen vakalar için nedensel bir bağlantı gösterebilecek dikkatlice yürütülen bir araştırmadan yoksunuz. Şimdi bunu bekliyoruz. Ve belirli bir grubun herkesten daha fazla etkilendiğini görebilirseniz. Ve hangi grupların daha savunmasız olduğunu tahmin etseniz bile. Bugün öğleden sonraki araştırmanın bize daha fazla bilgi vermesini umuyoruz” dedi.

Astra Zeneca'nın aşısı, birçok ülkeyi aşıyı askıya almaya yönelten şüpheli yan etkinin "büyük olasılıkla" kan pıhtılaşması nedenidir. Aşının kan pıhtılaşmasına yol aştığını konusunda Norveçli Profesör Pål Andre Holme, “Hiç kuşkumuz yok. Bulgular elde ettik. Hastaların durumunun nedeni şimdi belli oldu. Bu bağışıklık tepkisini aldığımızı açıklayabilecek aşıdan başka bir şey olmadığını gördük” görüşünü ileri sürüyor.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Astra Zeneca'nın covid-19 aşısının kullanılmaya devam edebileceğine inanıyor. EMA'nın CEO'su Emer Cooke dijital bir basın toplantısında, aşının güvenli ve etkili olduğunu söylüyor. EMA, çok nadir olaylara aşının neden olmadığının tamamen göz ardı edilemeyeceği sonucunu çıkarıyor, ancak yine de bunun genel bir artmış tromboembolik olay ya da kan pıhtısı riski ile ilişkili olmadığı sonucuna varılmıştır, vurgusu yapılıyor.

İsveç koronavirüs İsveç Halk Sağlığı Kurumu Karin Tegmark Wisell AstraZeneca kan pıhtılaşması Norveç prof.Pål Andre Holme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ