KORONADAN EN FAZLA GÖÇMENLER VE DÜŞÜK ÜCRETLİLER ÖLÜYOR

Dagens Nyheter gazetesinin Devlet İstatistik Kurumu ve Sosyal İşler Genel Müdürlüğü’nün bilgisayar bilgilerinden hazırladığı bir araştırmaya göre isveç’te koronadan göçmenler ve düşük ücretliler büyük zarar görüyor. Ölümlerin büyük bir çoğunluğu bu gruplara ait görülüyor.

KORONADAN EN FAZLA GÖÇMENLER VE DÜŞÜK ÜCRETLİLER ÖLÜYOR
KORONADAN EN FAZLA GÖÇMENLER VE DÜŞÜK ÜCRETLİLER ÖLÜYOR Admin
Bu içerik 602 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç'te koronadan ilk ölüm olayın gerçekleştiği 11 Mart 2020’den bu yana 13.262 kişi covid-19’dan yaşamını yitirdi. Covid-19'dan ölümlerin en büyük risk nedeni yaş faktörüdür.  DN tarafından yürütülen ve hem İsveç İstatistikleri hem de Sosyal İşler Genel Müdürlüğü’nden alınan verilere ortaya konan ankette, yabancıların ve düşük gelirli kişilerin de covid-19’dan ölüm riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Dagens Nyheter gazetesinin (DN) anketine göre 50-64 yaşları arasındaki insanlar için ölüm oranı, ayda 10.000 krondan az kazananlar için de, ayda 30.000-40.000 kron kazananlara göre yüzde 280 daha yüksek seviyelerde bulunuyor.

Gazetenin anketine göre Somali, Suriye ve Türkiye’den gelen göçmenlerin öne plana çıktığı rakamlara göre yabancı doğumlular da daha yüksek ölüm oranına sahip. 60-79 yaşları arasındaki yabancı uyruklu insanlar için ölüm oranı 100.000 kişi başına 253 ölüm, yerli doğumlular için buna karşılık gelen rakam 100.000 kişi başına 143 ölüm olarak kayıtlarda duruyor.

Karolinska Enstitüsü halk sağlığı epidemiyoloğu Anton Lager bu konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Analizlerimizde, diğer ülkelerde doğan insanların aşırı temsilinin yaklaşık dörtte üçünün aşırı kalabalık, önceki hastalıklar, gelir, meslekler ve yaş gibi çeşitli faktörlerle açıklanabileceğini gördük. Bu durum bize, insanların büyük bir kısmının hangi sosyal sınıfa ve yerşeşim alanına ait olduğu hakkında bilgi veriyor” ifadelerini paylaşıyor.

İsveç korona ölümler göçmenler düşük ücretliler Dagens Nyheter anket İsveç Devlet İstatistik Kurumu Sosyal İşler Genel Müdürlüğü Somali Suriye Türkiye Karolınska Enstitüt Epidemiyoloğu Anton Lager
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ