HÜKÜMETTEN YENİ COVİD-19 AÇIKLAMALARI

Hükümet kanadı bugün saat 08.15’te düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 31 Mart'tan itibaren Norveç ve Danimarka'dan gelen giriş yasağını hafifletecek. Ancak, negatif bir covid-19 testi yine de gerekli olacaktır. Aynı zamanda, AB dışındaki ülkelerden gelen yolcuların İsveç'e gelmek için özel nedenleri olması gerektiğine dair kurallar genişletildi.

HÜKÜMETTEN YENİ COVİD-19 AÇIKLAMALARI
HÜKÜMETTEN YENİ COVİD-19 AÇIKLAMALARI Admin
Bu içerik 535 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Danimarka ve Norveç'ten gelen özel giriş yasağının nedeni, mutasyon korkusu olmuştur. Ancak Mart ayının sonundan itibaren, covid-19'un olumsuz bir testi hâlâ gerekli olsa bile, yasak hafifletilecek. İçişleri Bakanı Mikael Damberg, “Bu, diğer şeylerin yanı sıra, Norveçliler ve Danimarkalıların İsveç'teki tatil evlerine seyahat edebilecekleri ve sınırların ötesindeki ailelerin ve arkadaşların, olumsuz bir covid-19 testi sertifikası sunmaları şartıyla birbirleriyle görüşebilecekleri anlamına geliyor. Bu nedenle, daha önce daha katı olan diğer AB ülkeleriyle aynı giriş kuralları Danimarka ve Norveç'te de geçerlidir” ifadelerini kullanıyor.

Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren'e göre, kuzey ülkeleri işbirliği salgından olumsuz etkilendiği belirterek, “İskandinav bölgesi bizim ortak evimizdir. Şimdi daha entegre bir İskandinav bölgesine doğru bir adım atıyoruz” diyor.

Daha önce olduğu gibi İsveçliler, İsveç'te yaşayanlar, 18 yaşın altındaki çocuklar ve ulaşım personeli bu kurallar kapsamında değildir. Aynı zamanda, 31 Mayıs'a kadar negatif bir covid-19 testi göstermek için uzatma gerekliliği. İşe gidip gelenler ve öğrenciler için sınav 48 saatten eski olmamalıdır, ancak bir haftalık bir sınav yeterlidir.

Giriş yasağı, onaylanan nedenler belirtilmedikçe, AB dışındaki tüm ülkelerden uygulanmaya devam etmektedir.

Mikael Damberg, “Olası sinyallere odaklanılması gerektiğini düşünmüyorum, ancak İsveç'e seyahat etmek isteyen herkesten olumsuz bir covid-19 testi istediğimiz ve Danimarka, Finlandiya ve Norveç'ten giriş için kuralların artık aynı olacağı gerçeğine dayanıyor” diyor.

İngiltere de daha uzun süre düzenlenmeyecek, ancak genel giriş yasağı kapsamına girecek. Brexit'ten sonra, İngiltere’de sözde üçüncü bir ülkedir ve daha önce olduğu gibi, yalnızca bir muafiyet kapsamına giren ve olumsuz bir covid-19 testi gösterebilen kişilerin İngiltere'den İsveç'e girmesine izin verilmesi hâlâ geçerlidir.

İsveç İsveç Hükümeti İçişleri Bakanı Mikael Damberg Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren Danimarka Norveç Ab korona covid-19 test sertifika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ