DOĞA FOTOĞRAFÇISI MUSTAFA DEMİRÖRS’E ÖDÜL

İsveç’te yaşayan Türk kökenli Mustafa Demirörs, Dünya Doğa Fotoğrafçılığı Ödülleri'nde “Dünya Gezegeni Manzaraları ve Çevreler” kategorisinde gümüş madalya kazandı. Yarışmada övülen tek İsveçli fotoğrafçı oldu.

DOĞA FOTOĞRAFÇISI MUSTAFA DEMİRÖRS’E ÖDÜL
DOĞA FOTOĞRAFÇISI MUSTAFA DEMİRÖRS’E ÖDÜL Admin
Bu içerik 904 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Mustafa Demirörs, fotoğrafçılığa eline ilk fotoğraf makinesini aldıktan sonra başladı. Aile, okul ve spor fotoğrafları ona fotoğraf makinesini tanımasına neden oldu. Fotoğrafçılık üzerine merakı her gün arttı. Bu alanda kendine bir yol çizmek için düşünmeye sevk etti. Sonunda doğa fotoğrafçılığında karar kıldı. Bu macerası ona, “Dünya Doğa Fotoğrafçılığı Ödülü” kazanmasına neden oldu. Bu dalda gümüş madalyanın sahibi oldu. İlk kez katıldığı bir yarışmada ikincilik ödülüyle taçlandırılmasından büyük mutluluk duydu.

Bize kazanan fotoğrafından  söz eder misiniz?

Mustafa Demirörs (MD): Tenerife'nin güzel Kanarya Adası'nda bitmiş bir fotoğraf gününden sonraydı. Fotoğraf ekipmanını arabanın bagajına koymuştum. Hareket etmeye başlamadan önce dramatik bulutların bana doğru geldiğini gördüm. Vücut yorgundu ama içimde bir şey vardı: ‘Hayır, henüz bitirmedin, bitmedin’ diyordu. İçimdeki sesi dinledim ve kamerayı sehpaya yerleştirmeye başladım. Uygun pozisyon aradım ve hızlıca kompozisyonumu buldum. Sabırla kuzey tarafı El Pris sahilini bekledim. Hayatım boyunca gördüğüm en garip bulutlardan biriydi. Çok hızlı bana doğru geldi. Deniz rüzgarla dalgalı olmaya başladı ve gerçekten fırtınalı bir hava olacağını hissettim. Fotoğrafımı çektikten sonra arabaya fotoğraf malzemelerimi yerleştirdim.  Orada on dakika kadar daha kaldım. Otele geri dönüş yolunu zar zor buldum.

Bu fotoğrafı yarışmaya İsveç’e döndükten sonra mı, gönderdiniz?

MD: Hayır. Birkaç yıl bekledikten sonra, fotoğrafı "Dünya Gezegeninin Manzaraları ve çevreleri" kategorisi altında Dünya Doğa Fotoğrafçılığı Ödülleri yarışmasına gönderdim. Birkaç ay sonra WNPA'dan bir e-posta aldım. İlk başta sahte olduğunu düşündüm çünkü benim sahte e-posta dosyamda bulunuyordu. Sonra adı ve logoyu tanıdım. O kategoride gümüş madalya kazandığım yazıyordu. Gerçek değilmiş gibi geldi, ilk kez bir yarışmaya katılmıştım ve eve ‘gümüş madalya’ getirmiştim. Ayrıca tek İsveçli bendim ve ülkemi en iyi şekilde temsil edebilmek gerçekten bir onurdu.

                     İkincilik kazanan "Tenerife'de Bulutlar" fotoğrafı

Fotoğraf çekmeye nasıl başladın?

MD: İlk fotoğraf makinesini elime aldığımda beş yaşındaydım. Babam eve bir Kodak Instamatic getirmişti. Elime alır almaz aile fotoğrafçısıydım. Sanırım fotoğrafa olan ilgi DNA'mın yerini aldığında bile. Lise yıllarında okuldan oldukça yorulmuştum, çoğu dersten okulu atladım, okulun fotoğrafçılık kursu olan bodrum katını görene kadar. Merak ettim ve karanlık bodruma indim. Bu fotoğrafçılık kursu, lise yıllarında yoluma geri dönmemi sağladı. Fotoğrafçılık her zaman hayatımın bir parçası oldu ve kendimi kötü hissettiğimde tekrar ayaklarımın üstüne çıkmama yardımcı oldu.

Neyi fotoğraflamayı tercih edersiniz?

MD: Manzara ve doğaya takıntılı hale gelmeden önce düğünlerden spor fotoğrafçılığına kadar her şeyi fotoğraflamaya çalıştım. Sonra kendimi en iyi hissettiğim yere yatırım yapmak istediğimi fark ettim.

Devam eden projeleriniz var mı?

MD: 2012'de ilk kez Kanarya Adaları'ndaydım (Gran Canaria,). Volkanik adanın cazibesini fark ettim. Dinlenmek ve güneşlenmek için oradaydım ama çoğunlukla adayı kiralık araba ile keşfetmek içindi. Çok büyülendim. Geziden döndüğümde adanın coğrafi manzarasını incelemeye başladım.Yedi büyük adayı okuduktan sonra ‘Kanarya Adası’ projemi başlatmaya karar verdim. 2016'da projenin ilk ziyareti Lanzarote idi ve her yıl yeni bir adaya bir ziyaret vardı. Dört adayı tamamladım, sonra salgın geldi. Şu anda dinleniyorum. Ancak her şey normale döner dönmez projeye başlayacağım.

Hangi ekipmanları kullanıyorsun?

MD: Yıllardır Nikon ile fotoğraf çekiyorum. Son yıllarda Canon'u denedim, ancak Fujifilm'in harika çalışma araçları olan GFX ve X sistemine takılı kaldım.

Fotoğrafçılığını geliştirmek isteyenlere ne gibi ipuçları vermek istersiniz?

MD: Fotoğrafçılardan dinledim ve çok takdir ettiğim pek çok ipucu aldım. Biz insanlar aynı şekilde çalışmıyoruz. Bu yüzden en iyi ipuçlarını ve geri kalanını bir kenara bıraktım. Aynı zamanda doğru kamerayı bulmanız gerektiğini düşünüyorum. Ekipmandan keyif almanız çok önemli. O zaman pes etmemelisiniz. Denemelisiniz. Tarzımızı bu şekilde geliştirebiliyoruz. Onlara verebileceğim en iyi ipucu bu.

                     Mustafa Demirörs 

İsveç Postası olarak kendisini kutluyor, başarılar diliyoruz..

İsveç Doğa Fotoğrafçılığı Mustafa Demirörs Dünya Gezegeni Manzaraları ve Çevreler İkincilik Ödülü Gümüş Madalya Tenerife'de Bulutlar Kanarya Adaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ