İSVEÇ’TE BUGÜNKÜ KORONA TABLOSU 16 ÖLÜ

İsveç Halk Sağlığı Kurumu bugünkü basın toplantısında korona verilerini paylaştı. Buna göre 16 yeni artışla ölüm vakaları 13 373 kişiye çıktı. Yeni vakalarda 7 706 artışla 773 690 vaka sayısına ulaşıldı. Hastanelerde 5 785 kişi tedavi görüyor ve bunlardan 294 tanesi yoğun bakımda bulunuyor. 1 438 616 kişiye de aşı uygulandı.

İSVEÇ’TE BUGÜNKÜ KORONA TABLOSU 16 ÖLÜ
İSVEÇ’TE BUGÜNKÜ KORONA TABLOSU 16 ÖLÜ Admin
Bu içerik 475 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun bugünkü basın toplantısına devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell katıldı. Tegnell, şimdiye kadar 1,5 milyona yakın kişinin aşılandığını söyledi. Bunlardan 1 milyonun üzerinde 1.doz ve 500 bine yakında 2.doz aşı uygulaması yapıldı.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’ndan Anders Tegnell; “Toplumun en önemli yerlerinde iyi bir aşı uygulaması yaptık. Özel huzurevlerinde yaşayanların 93'ünün bir doz, yüzde 87'sinin iki doz aşı aldığını görüyoruz. Evde bakım gören insanlar için bile aşı uygulaması artık yüksek bir seviyeye ulaşmaya başlıyor. Orada bile aşılama oranı arttığında vaka sayısı azalıyor” dedi.

Anders Tegnell devamla; “Bugün de yeni olan şey, liseler için kısmi uzaktan ve uzaktan eğitim için genel önerimizin 1 Nisan'dan sonra sona ermesidir. Okul temsilcileri ve Okullar Genel Müdürlüğü ile bu konuyla ilgili uzun görüşmelerimiz oldu. Pek çok öğrenci okula gidemediği ve eğitim alamadığı için olumsuz etkilenmiştir. Öğretimin kalitesini olduğu kadar sağlığı da etkiledi. Okulda daha fazla olabileceğinizi söylesek de okulların okul ortamında enfeksiyonun yayılmasını azaltma çalışmalarını sürdürmesi önemlidir. Uzaktan ve uzaktan eğitim gerektiğinde kullanılmaya devam edilebilir” görüşünü paylaştı.

İsveç Toplum Sağlığı ve Acil Yardım Kurumu danışmanı Svante Werger, “Pandemi sırasında halkın ev ekipmanı sorunlarına ilişkin algısı değişti. Bu, kurum tarafından Mart ayında yapılan ankette gösterilmiştir. Genel kamuoyundan ankete katılan her 10 kişiden 4'ünden biraz fazlası, pandemi sırasında kendi ev aletlerine sahip olma algısının güçlendiğini belirtiyor. Her 10 kişiden 2'sinden biraz fazlası ev ekipmanlarını güçlendirdi. Üçte biri ev ekipmanlarını güçlendirmeyi planlıyor. Gıda, ilaç ve hijyen malzemelerinin ev aletlerini güçlendirmek için en yaygın alımlar olduğu söyleniyor. Raporun tamamı msb.se adresinde mevcuttur” dedi.

Svante Werger devamla, “Durum resminde, pandemiden tüm toplumun nasıl etkilendiğinin bir resmini veriyoruz ve toplumun gelecekte hazırlıklı olmak için neye ihtiyacı olduğunu değerlendiriyoruz. Durum hala çok ciddidir. Uyumun azaldığına dair birkaç işaret var. Sağlık hizmetlerinin yanı sıra sosyal açıdan önemli faaliyetlerdeki durum istikrarlı olarak tanımlanmaktadır. İstikrarı sürdürebilmek için, yakın gelecekte örneğin pandemi nedeniyle büyük personel kayıpları ile ortaya çıkabilecek bir durumu planlamamız ve hazırlamamız önemlidir” ifadelerini kullandı.

İsveç Tıbbi Ürünler Dairesi’nden ilaç güvenliği bilim yetkilisi Ulla Wändel Liminga, Astra Zeneca aşısının yarattığı durumla ilgili olarak, , “Bu aşıyı yaptıranlar için bu alışılmadık ama ciddi olayların gözlemlendiği ürün bilgisine ortaya çıkmıştır. Birkaç vakanın mutlak çoğunluğu 55 yaşın altındaki insanlarda meydana geldi. bu, 55 yaşın üstündeki ve 65 yaşın üzerindekiler için herhangi bir vakamız olmadığı anlamına geliyor. Aşı, 18 yaşın üzerindeki tüm yaş grupları için onaylanmıştır. Yaşlılar için şüpheli yan etkileri ve bilgileri nasıl birleştireceğimi gerçekten anlamıyorum” görüşünü belirtti.

Anders Tegnell, AstraZeneca aşısı konusunda, “Aşıyı tüm halkımız için kullanmaya devam edebilseydik elbette çok iyi olurdu, ancak özellikle İsveç'te enfekte olurlarsa zarar görebilecek gruplara olabildiğince çabuk ulaşmak çok önemlidir. 55 ya da 65 yaş altı nüfus için herhangi bir risk / fayda hesaplaması görmedim. Bu çok alışılmadık bir olay, arka planda etkilenme riski çok düşük. Ancak o yaş grubundaki hastalık riskinin nispeten küçük olduğu göz önüne alındığında, bilgi alana ve mümkün olduğunca kontrol edebilmeye kadar birkaç hafta beklemek mantıklıdır.” dedi.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Astra Zeneca aşısının faydalarının risklerden daha ağır bastığını belirlemiştir. Bununla birlikte, bazı nadir ciddi yan etki vakalarının aşı ile ilişkili olabileceği göz ardı edilemez. Bununla birlikte, bu şüpheli vakalar şimdiye kadar sadece gençler arasında rapor edilmiş olup, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve İsveç Tıbbi Ürünler Dairesi’ne göre 65 yaşın üstündeki kişilerde rapor edilmemiştir.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu şimdi, ülkenin bölgelerinin 65 yaşın altındaki kişilerde AstraZeneca aşısının kullanımı için duraklamaya devam etmesini tavsiye etmeye karar verdi ve bu yaşların güvenliği ile ilgili daha fazla veri beklenmekedir. Ancak 65 yaş ve üstü kişilerin aşılama çalışmalarına devam edilebilir.

İsveç korona İsveç Halk Sağlığı Kurumu AAnders Tegnell aşı AstraZeneca İsveç Tıbbi Ürünler Dairesi EMA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ