İSVEÇ’TE KORONADA HAFTANIN SON GÜNÜ TABLOSU 29 ÖLÜ

İsveç Halk sağlığı Kurumu haftanın son basın toplantısında korona verilerini paylaştı. Koronadan ölümlerde 29 artışla 13 402 ve 6 328 yeni vakayla birlikte vaka sayısı 780 018 oldu. Hastanelerde 5 814 kişi tedavi görürken bunlardan 292 tanesi yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor. 1 482 153 kişiye de bir ve ikinci doz aşı uygulandı.

İSVEÇ’TE KORONADA HAFTANIN SON GÜNÜ TABLOSU 29 ÖLÜ
İSVEÇ’TE KORONADA HAFTANIN SON GÜNÜ TABLOSU 29 ÖLÜ Admin
Bu içerik 450 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bugünkü basın toplantısında Belediyeler ve Bölgeler Sağlık ve Tıbbi Bakım Dairesi Başkanı Fredrik Lennartsson, sağlık ve tıbbi bakımdaki durumla ilgili yeni bir raporu anlattı. Lennartsson, “Kasım ayında konuyla ilgili bir rapor yayınladık ve acil bakım üzerindeki ağır yüke rağmen sağlık hizmetlerinin diğer bakımların büyük bir bölümünü sürdürebildiğini belirttik. Kasım ayındaki rapor biraz daha kapsamlıydı ve daha kaliteli boyutlar içeriyordu. Güncellenen raporun odak noktası, odaktaki daha kapsamlı resim ve erişilebilirliktir” dedi.

Fredrik Lennartsson devamla, “İkinci dalgada, sonbaharda, covid için kayıtlı hasta sayısı ilk dalgaya göre daha fazlaydı. Ancak sonbaharda hastaların yatarak bakıma ihtiyaç duydukları gün sayısı ve yoğun bakıma ihtiyaç duyanların sayısı azaldı. İkinci dalgada covid-19'da ölenlerin sayısı da daha düşüktü. Muhtemelen hastalık hakkında daha fazla bilgi edinmenin ve sonbaharda nasıl tedavi edilebileceğinin bir sonucudur. Diğer planlı bakım ilkbaharda olduğu kadar azalmadı. İlk dalga olan Mart-Haziran döneminde planlanan ameliyat ve tedavi sayıları yüzde 35 azaldı. Sonbahar döneminde Ekim-Aralık döneminde planlanan operasyon ve tedavi sayısı yalnızca yüzde 7 azaldı” ifadelerini kullandı.

Belediyeler ve Bölgeler Sağlık veTıbbi Bakım Bölümü başkanı Emma Spak  ise aşılarla iligili konular üzerinde durdu. Spak, “Maalesef, ülkenin büyük bir bölümünde enfeksiyonun yayılması artıyor. 21 bölgeden 20'si beklenen bozulma bildirdi. Zaten çalışkan bir sağlık sisteminden ciddi sinyaller. Bugün İsveç yoğun bakım ünitelerinde 570'den fazla hastaya bakılıyor. Yarısından fazlası covid hastaları. Şu anda kurulan koordinasyon neredeyse bir yıldır yürürlükte. Bölgeler orada birbirlerine yardımcı olabilir. Durumla başa çıkmak bizim için çok önemli. Bölgelerin örnekleme kapasitesi de iyidir. Geçen hafta, 300.000'den fazla yapılan testte, 33.000 kişinin covid-19 testi pozitif çıktı” dedi.

Emma Spak devamla, “Gerçek şu ki bir kilometre taşını geçtik: 1 milyondan fazla kişiye en az bir doz aşı verildi.  90 yaş üzeri kişilerin yüzde 84'ü ve 80 yaş üstü kişilerin yüzde 65'inden fazlası aşılanmıştır. Bölgeler, aşı teslimatlarının boyutundan daha büyük bir aşılama kapasitesine sahiptir. İsveç Halk Sağlığı Kurumu bugün aşı teslimatları için tahminleri güncelledi ve bunlar maalesef iç karartıcı güncellemeler olarak görülebilir. Aralık 2020'deki ön rakamlara göre, İsveç Nisan ayında 5 milyondan fazla doz alacaktı. Yeni tahmine göre bu rakam şimdi 2 milyonun üzerinde görünüyor. Mayıs ayında yaklaşık 3 milyon dozluk teslimat bekleniyor. Haziran ayında prognoz yaklaşık 4 milyon doza yükseldi. Bölgeler artık değişen mesajları işlemek ve iletmek için çok zaman harcıyor. Değiştirilen teslimatlar, bölgelerin maliyetlerini de etkiler. Doğrudan ek maliyet, öncelikle bina kiraları ve personel maliyetleri ile ilgilidir” bilgilerini verdi.

İsveç İsveç Halk Sağlığı Kurumu korona covid-19 İsveç Belediyeleri ve Bölgeler Sağlık veTıbbi Bakım Dairesi Fredrik Lennartsson Emma Spak Aşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ