TANINMIŞ MİMARIMIZ ÇETİN KANRA’YI YİTİRDİK

İsveç’in başkenrti Stockholm’da yaşayan mimarlarımızdan Çetin Kanra dün aramızdan ayrıldı. Kanra yakalandığı hastalığa dün yenik düşerek yaşama veda etti. Tanınmış heykeltraşçımız İlhan Koman ile ortak eserlere imza attı.

TANINMIŞ MİMARIMIZ ÇETİN KANRA’YI YİTİRDİK
TANINMIŞ MİMARIMIZ ÇETİN KANRA’YI YİTİRDİK   Admin
Bu içerik 1084 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Stockholm’de eski bir İstanbul beyefendisi öne çıkmadan, popülizmden uzak durarak Türkiye’yi yaptığı eserlerle ve saygın duruşuyla çok iyi temsil etti ve yine sessizce II. Ortaçağı yaşadığımız günümüzde aramızdan ayrıldı. Çetin Kanra 88 yaşının üzerindeydi 17.10.1933 – 26.03.2021

Stockholm’un tanınmış mimarlarından Çetin (Chet)  Kanra, İsveç’te ve Türkiye’de estetik değeri yüksek yüzlerce eser bıraktı.

Mimar Sinan gibi, adının önünde yüksek mimar yerine yalnızca mimar kelimesini kullandı.İsveç’te, Fransa ve İtalya’da mimarlık fakültelerinde dersler verdi. Binlerce mimar yetiştirdi.

Can dostu İlhan Koman ile birlikte yapılacak heykel ve binaların problemlerine birlikte kafa yordular. İlhan Koman’ın büyük heykellerinin bazılarında asistanlık yaptı. Stokholm’ün Östermalmstorg semtindeki Mimarlık Yüksek okulunun önüne Leonardo’ya ithafen birlikte heykel yaptılar.

Türk toplumunun pek farketmediği İsveç Sanatçılar Klübü üyesi değerli Sanatçı ve Mimar Çetin Kanra’nın aramızdan ayrılmasıyla Dünyamız yoksullaştı.

Stockholm Çetin Kanra mimar vefat İlhan Koman Türkiye İsveç Fransa İtalya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ