İSVEÇ İSTİHBARAT TEŞKİLATI AŞIRI GRUPLARA YARDIMLARIN SINIRLANDIRILMASINI İSTİYOR

İsveç İstihbarat Teşkilatı (Säpo) başkanı Klas Friberg, aşırı örgütler ve yandaşlarına yapılan devlet parasal desteklerin engellenebilmesi için kapsamlı bir anket yapılması çağrısında bulundu. Friberg; ”Suikastlar kendi başına bir tehlikedir, ancak politikacılara ve yetkililere - ve fikir karşıtlarına yönelik tehditler kadar ciddidir. Bunun hakkında İsveç'te çok az konuşabiliyoruz” diyor.

İSVEÇ İSTİHBARAT TEŞKİLATI AŞIRI GRUPLARA YARDIMLARIN SINIRLANDIRILMASINI İSTİYOR
İSVEÇ İSTİHBARAT TEŞKİLATI AŞIRI GRUPLARA YARDIMLARIN SINIRLANDIRILMASINI İSTİYOR Admin
Bu içerik 615 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç İstihbarat Teşkilatı (Säpo) şimdiye kadar aşırı örgütler hakkında fazla konuşmaktan kaçınan bir tutuma sahip pozisyonda duruyordu. İsveç’te hem aşırı örgütler hem de mafyalaşmış sokak çeteleri insanlar üzerinde korku salıyorlar ama devlet bir türlü bunların önüne kesmekte başarı sağlayamıyor.

Aftonbaladet gazetesinde yer alan bir habere göre Säpo Başkanı Klas Friberg, bu tür örgütlerin şemasının çıkarılarak devlet yardımlarından yoksun bırakılmaları yönünde görüş ileri sürüyor. Bu tür örgütler içerisinde aşırı ırkçı, İslamcı, sağ ve sol örgütler adlandırılıyor.

Şİmdiye kadar İsveç'te güvenlik tehdidi oluşturdukları için sınır dışı edilen yaklaşık 130 kişi bulunuyor. Bu, 2020 salgın yılı nedeniyle bu hafta sunulan raporda Säpo CEO'su Klas Friberg tarafından belirtiliyor. Friberg, ”Dış güçlerden gelen tehditlere ek olarak, üç bölüme ayrılan şiddet yanlısı aşırılıktan kaynaklanan önemli üç tehdit de var diyor: sağ, sol ve İslamcılık” olarak tanımlıyor.

Klas Friberg, propagandaları ve çevrimiçi faaliyetlerinin hala yüksek olduğunu belirterek; ”Birkaç yıl önce bu ortamlarda yüzlercesini görmekten bahsettik, bugün binlercesini görüyoruz. Ama ciddi olan sayı değil, ideolojik olarak ne kadar motive olduklarıdır. Ve İsveç'e karşı suç işleyecek kadar radikalleşmeye ne kadar yakınlar” bunu ortaya dökmeliyiz görüşünü savunuyor.

İsveç İstihbarat Teşkilatı (Säpo) tüm aşırılık yanlısı ortamların uzun vadeli bir tehdit olduğunu değerlendiriyor. Friberg ekliyor; ”Ancak bugün suikast tehdidine gelince, en büyük faillerin şiddet yanlısı sağcı aşırılık (ırkçı) ve şiddet yanlısı İslamcılık olduğunu görüyoruz” diyor.

Klas Friberg; ”Uzun vadeli stratejik önlemlerle ilgili olarak, diğer şeylerin yanı sıra, İsveç'te bu tür şiddet yanlısı ideoloji hakkında daha iyi bilgiye sahip bir bilgi merkezine sahip olmamız gerektiğini vurguladık. Ve böylece, bireylere ve kuruluşlara parasal destek veren ve İsveç'teki faaliyetlerini geliştirip güçlendirmelerini engelleyen yetkililer ve belediyeler için bir destek olabil ifadelerine yer veriyor.

İsveç’te adının önüne ”demokratik” sözcüğünü ekleyerek, kültürel hizmet verdiklerini tüzüklerine yazan ama amaçları dışında etkinlik gösteren sayısız aşırılık yanlısı örgütler, dernekler bulunuyor. Bunlara İsveçli aşırı ırkçıları da katmak gerekiyor.

İsveç İsveç İstihbarat Teşkilatı Säpo Aşırı örgütler Irkçı İslamcı Sol Klas Friberg parasal destek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ