LİBERAL PARTİ İŞBİRLİĞİ İÇİN KAPILARINI SD’YE AÇIYOR

Liberal Parti Meclisi dün yaptığı toplantıda sağ bir koalisyon hükümeti istediklerini belirterek ırkçı İsveç Demokratları’yla işbirliğine hazır olduklarını açıkladılar. Bu işbirliği için yapılan oylamada 59 oy ‘evet’, 31 oy ise ‘hayır’ yönünde kullanıldı. Böylece Parti Meclisi, Başkan Nyamko Sabuni’nin çizgisini benimsemiş oldu.

LİBERAL PARTİ İŞBİRLİĞİ İÇİN KAPILARINI SD’YE AÇIYOR
LİBERAL PARTİ İŞBİRLİĞİ İÇİN KAPILARINI SD’YE AÇIYOR Admin
Bu içerik 584 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Liberal Parti son seçimlerden sürekli oy kabıyla çıkmışlardı. 2018 seçimlerinde barajın biraz üstünde bir oyla meclise girme şansını yakalamışlardı. Son bir yılda yapılan tüm anketlerde seçim barajın altında bir oy aldıkları görülüyor. En son anketlerde yüzde 2,8 dolaylarında görülüyor.

Parti Meclisi’nin dünkü toplantısından sonra yavaş yavaş partiden kopmalar başladı. Pek çok tanınmış liberal partili kişi kararı eleştirerek üyeliklerine son verdiklerini açıkladılar ve istifalar gelmeye devam ediyor.

Partinin eski başkanlarındam kararı eleştirenlerden Maria Leissner, “Benim değerlendirmeme göre, yol seçimi konusu, partinin en yüksek karar organı olan Kasım ayında genel kongrede bu karar meclise geri dönecek. Hele o zamana kadar fikir gelişimi net bir şekilde olumlu olmadıysa. Ben sadece inanmıyorum, biliyorum. Sadece sosyal medyada beslememde gördüklerim tarafından üyeliklerini sonlandırmayı seçen çok sayıda kişi var. Ayrıca üye olarak kalmayı seçenler de var, ancak şimdi ya mevcut güven konumlarından istifa ettiklerine ya da bir dahaki sefere yeni bir dönem için ayakta kalmamayı planladıklarına karar verdiler. Açıktır ki, çok uzun süredir üye olan, aynı zamanda daha yeni üyeler de vardır.” diyor.

Yine eski başkanlardan ve kararı olumlu bulmayan Bengt Westerberg; “Partiyi, SD ile işbirliği yapmaya açmayı seçerlerse ‘birçoklarının partiden ayrılacağını’ söyledi. Pazartesi günü basına parti konseyinin kararı hakkında yorum yapmak istemediğni belirtti.

Liberal Parti 2022 yılının Eylül ayında yapılacak seçimde meclise girememe korkusu yaşıyor. Bunu aşabilmek için kendince SD’nin dışarıdan desteklediği bir sağ koalisyonu savumaya geçti. SD Başkanı Jimmie Åkesson ise, herhangi bir partinin payandası olmayacaklarını açıkladı.

Liberal politikalar dünya genelinde bir çöküş içerisinde olduğu pek çok tanınmış ekonomistler tarafından uzun süredir dile getiriliyor. Liberal Parti Başkanı Nyamko Sabuni’nin girişimleri partisine yarar mı, yoksa zarar mı getireceğini göreceğiz.

İsveç Liberal Parti Başkan Nyamko Sabuni İsveç Demokratları İşbirliği Jimmie Åkesson Sağ koalisyon Seçim Barajı anket
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ