SAĞLIK VE SOSYAL İŞLER BAKANI LENA HALLENGREN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Sağlık ve Sosyal İşler Bakanlığı, İsveç Halk Sağlığı Kurumu ve İsveç Belediyeler ve Bölgeler Yönetimi ortaklaşa aşı konusunda bir basın toplantısı düzenlediler. İsveç’te devam eden aşılama serüveni istenilen noktada devam etmiyor. Hükümet bu konuda çeşitli yönleriyle eleştiriliyordu.

SAĞLIK VE SOSYAL İŞLER BAKANI LENA HALLENGREN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
SAĞLIK VE SOSYAL İŞLER BAKANI LENA HALLENGREN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ Admin
Bu içerik 677 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren, ”Hepinizin bildiği gibi, İsveç tarihindeki en büyük aşılama kampanyasının hayat kurtarmak için devam ediyor. Şimdiye kadar 1,1 milyondan fazla  kişye 1.doz aşı yapıldı.  Devletin aşı ve aşılamalara para ödüyor. Yaz ortasına kadar aşıya ulaşmak için devlet ve İsveç Belediyeleri ve Bölgeler Yönetimleri arasında bir anlaşmamız mevcut. Anlaşmaya göre aşı almamıza bağlı aşılama çalışmaları sürdürülecekti, ancak o zamandan beri tahminler yazılı hale geldi. Sorun para değil. Şirketler anlaşmaya göre teslimat yapamadı. Aşılar 7 gün içinde kayıt altına alınmalıdır” görüşlerini dile getirdi.

İsveç Belediyeleri ve Bölgeler Yönetimi adına Sağlık Hizmetleri Heyeti Başkanı Marie Morell, ”Sağlık hizmetleri üzerinde güçlü bir baskı ile salgının yoğun bir aşamasındayız. Personel, orada bulunan herkese büyük özen gösterir. Birçoğu Paskalya hafta sonları tatil yapmayacak ve birçoğu hastanede oldukları için akrabalarıyla kutlama yapmayacak. aşılama iyi sonuç verdi. 1 ve 2.doz olmak üzere 1,6 milyondan fazla doz aşı kullanılmıştır. Bölgeler hasta olma riski en yüksek olanları aşılamaktadır. Daha hızlı aşılama arzumuz var. Dağıtımlardan kaynaklanan sorunlar nedeniyle bölgelerin aşılarına zorlukları talihsiz bir durumdur. Aşılara güvenmeme zarar verme riski taşır. Geçen sonbaharda vaat edilen 17,4 milyon dozun şimdi 10,9 doz olduğunu söyleniyor.” dedi.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’ndan Anders Tegnell, ”65 yaşın üzerindeki herkesin 16 Mayıs'a kadar  ilk doz aşı alması gerekirdi.  Aşı teslimatlarında bir darboğaz durumu var. 1.doz 4 aşılı ve bölümlü olarak gerçekleşecekti ve temel amaç toplumdaki enfeksiyonu azaltmaktı. Şimdi ölümleri ve sağlık hizmetleri üzerindeki baskıyı azaltmak. Onaylanan dört aşının da iyi ve "fevkalade iyi" oldğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Basın toplantıısnda vurgulanmak isten amacın, şirketlerin dağıtımda verdikleri sözleri yerine getirememeleri ve buna bağlı olarak aşılama işlemlerinde planlanan şemanın gerçekleşmemesi  oldu. İsveç’e ulaşan aşıya göre hızlı bir biçimde aşılamanın sürdürüleceği belirtildi. Vatandaşların her şeyden önce korona ilişkimün alınmışolan önlemlere ve kıstlamalara uymaları da istendi.

İsveç Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren İsveç Halk Sağlığı Kurumu Anders Tegnell İsveç Belediyeleri ve Bölgeler Yönetimi Marie Morell Aşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ