İSVEÇ’TE BUGÜNKÜ KORONA BİLANÇOSU 19 ÖLÜ

İsveç’te son iki aydır artışa geçen koronavirüsü hem ölüm vakalarında hem de yeni vakalarda bahar ayının en yüksek noktasına ulaştı. Bugün 19 ölüm vakası artışıyla 13 882 kişi yaşamını yitirirken 7 736 yeni vaka artışıyla da 932 076’ya ulaştı. Hastanelerde 6 695 (1 981 kadın – 4 714 erkek) kişi tedavi görüyor ve bunlardan 403 tanesi yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor. 2 010 951 kişiye 1.doz, 700 650 kişiye de 2.doz aşı uygulandı.

İSVEÇ’TE BUGÜNKÜ KORONA BİLANÇOSU 19 ÖLÜ
İSVEÇ’TE BUGÜNKÜ KORONA BİLANÇOSU 19 ÖLÜ Admin
Bu içerik 491 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç hem kuzey ülkeleri hem de AB içerisinde yüksek oranda virüse maruz kalmış ülke konumunda bulunuyor.

İsveç Halk Sağlığı Bölüm Başkanı Karin Tegmark Wisell basın toplantısında, “Epidemiyolojik genel bir bakışla başlamak istiyorum. Bunu yapmadan önce, geri bildirim sağlayacağım ayrıntılara girerken eklemenizi istiyorum. En büyük mesaj, enfeksiyonun yayılmasının yüksek kalmasıdır. Olanaklı olduğunca az bağlantımızın olması mesafe gerektirir. Mayıs ayında düşüşe geçmek için herkesten uzak durmak çok önemli. Eğilimi tersine çevirmek için herkesin katkısına ihtiyaç var. Herkesi günlük yaşamlarını gözden geçirmeye çağırıyoruz, biraz daha iyi takip edilebilecek öneriler var mı? Küresel düzeyde şu şekilde görünüyor: Küresel düzeyde, 2 aydan uzun bir süre önce her hafta vaka sayımızın arttığını görüyoruz. En büyük değişiklik, Güneydoğu Asya'da ve özellikle güçlü bir artış gösteren Hindistan'da meydana gelen artış. Ölümler şimdi eskisi kadar yüksek değil, ancak dünya çapında hâlâ çok büyük bir sayı var. 140 milyondan fazla vaka (kayıtlı) var. Bunlar, yetkililerin dünya çapında tanıdığı vakalardır” dedi.

Wisell devamla, “Avrupa düzeyinde: Gördüğünüz gibi, İsveç'teki vaka sayısındaki artışın başladığı sonbaharda bir yükseliş yaşadık, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla geç bir zirve. Asla çok alçalmadık ama tekrar yükseldik. Yukarı doğru devam etti. Diğer ülkeler daha güçlü zirvelere ve vadilere sahipti. İsveç, 14. haftaya kadar Avrupa seviyesinde yüksektir. Zamanla değişiklik göstermiştir. Avrupa'da haftada bir ölenler, bu nedenle İsveç'teki vaka sayısında artış yaşadığımız 40. haftadan itibaren görebiliyoruz. Sonra ölümlerin sayısında bir artış var. Şu anda ölü sayısı bakımından Avrupa açısından görece düşük seviyedeyiz. Bu, bir gecikme olduğunda 12. haftaya kadar olan verileri ifade eder. Son 14 gününde ortalama 100.000 kişiye karşılık 794'üüzerinde bir vaka var.” ifadelerini kullandı.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu korona yasaklamalarının 17 Mayıs’a kadar uzatılması yönünde hükümete öneride bulunuyor. Bu nedenle Karin Tegmark Wisell, “Ciddi durumla karşı karşıya bulunuyoruz, genişletilmiş kısıtlamaların devamını gerektiriyor. Bu nedenle, belirli işletmelerin kısıtlamaları değiştirebilmesi için gereken sürenin 17 Mayıs'a ertelenmesini öneriyoruz. Etkilenen faaliyetler, örneğin sinemalar, tiyatrolar, konserler, marketler, spor etkinlikleridir. Aynı zamanda ticarette ve restoranlarda değişmeyen kısıtlamalar sürdürülmesi. Mağazalar, galeriler ve alışveriş merkezlerinin, ziyaretçilerin bir diğeriyle eşlik etmeden tek tek gelmesi için önlemler alması gerekiyor. Bu kısıtlamalar, mesafeyi koruma koşullarını artıracak ve kişi sayısını azaltacaktır” yorumunu yapıyor.

İsveç İsveç Halk Sağlığı Kurumu korona Karin Tegmark Wisell AB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ