İSVEÇ’TE ASTRA ZENECA’NIN COVİD-19 AŞISI VAXZEVRİA’DAN BİR KİŞİ ÖLDÜ

İsveç Televizyonu (SVT) Väst'te göre, bölge sağlık yetkililer, bir kişinin Astra Zeneca'nın covid-19 aşısı Vaxzevria'yı aldıktan birkaç gün sonra 70 yaşlarında bir kadının yaşamın yitirdi. Astra aşısı nedeniyle meydana gelen ölüm olay incelenmeye alındı.

İSVEÇ’TE ASTRA ZENECA’NIN COVİD-19 AŞISI VAXZEVRİA’DAN BİR KİŞİ ÖLDÜ
İSVEÇ’TE ASTRA ZENECA’NIN COVİD-19 AŞISI VAXZEVRİA’DAN BİR KİŞİ ÖLDÜ Admin
Bu içerik 593 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ölüm olayının yaşanmasından sonra yakınlarına göre, aşı yapıldığında tamamen sağlıklı olan 70'li yaşlarındaki kadın, birkaç gün sonra, aşının neden olabileceği çok nadir görülen ancak fark edilen yan etki olan kan pıhtısı ve düşük trombosit seviyelerinden rahatsızlaştı. Bu nedenle aşıdan iki hafta sonra yaşamını yitirdi.

İsveç Tıbbi Ürünler Dairesi’nin yan etki grubundan Karin Vengemyr, İsveç Televizyonu’na "Bize ulaşan raporları her zaman gözden geçiriyor ve gerektiğinde daha fazla tıbbi bilgi arıyoruz" dedi. Ölümün Avrupa İlaç Ajansı veri tabanına bildirildiğini de ekledi

Aşının covid-19'a karşı koruyucu etkisinin, küçük kan pıhtılaşması riskinden daha ağır bastığı açıkça kabul edilmektedir. Ayrıca, İsveç Halk Sağlığı Kurumu, SVT'ye bu ölümün önceki değerlendirmeyi değiştirmediğini söyledi.

Devlet Epidemiyoloğu Anders Tegnell konuya ilişkin olarak, “Astra Zeneca'nın aşısı yüksek koruyucu etkiye sahiptir ve özellikle yaşlılar ve güçsüzler arasında ciddi hastalık ve ölüm riskini büyük ölçüde azaltır. Bildirilen ciddi yan etki vakaları nadirdir ve çoğu durumda 60 yaşın altındaki insanları etkilemektedir” değerlendirmesini yaptı.

İsveç AstraZeneca aşı Vaxzevria vefat kan pıhtılaşması trombosit SVT Väst Karin Vengemyr İsveç Tıbbi Ürünler Daires İsveç Halk Sağlığı Kurumu Anders Tegnell
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ