İSVEÇ’TE BUGÜN KORONADAN EN DÜŞÜK ÖLÜM VAKASI GERÇEKLEŞTİ

İsveç’te bugün son 24 saatte koronadan ölen 2 kişiyle en düşük ölüm vakası görüldü. Ölüm vakalarında 14 002 kişi yaşamını yitirmiş oldu. Yeni vakalarda 7 158 artışla 967 678 vakaya ulaşıldı. Hastanelerde 6 896 kişi tedavi görüyor ve bunlardan 383 kişi yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor. 2 403 165 kişi 1.doz, 738 769 kişi de 2.doz aşı oldu.

İSVEÇ’TE BUGÜN KORONADAN EN DÜŞÜK ÖLÜM VAKASI GERÇEKLEŞTİ
İSVEÇ’TE BUGÜN KORONADAN EN DÜŞÜK ÖLÜM VAKASI GERÇEKLEŞTİ Admin
Bu içerik 1864 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Halk Sağlığı Kurumu devlet epidemiyoloğu olan Anders Tegnell bugünkü basın toplantısında; “Dünyada biraz yavaşlamış olsa da yükseliş var. Güneydoğu Asya, Hindistan'da şu anda geniş birenfeksiyon yayılımına sahip bulunuyor. AB'de belli bir düşüş yaşadık. Bu devam ediyor ama yüksek seviyelerde. Farklı ülkeler arasında büyük farklılıklar var. Hâlâ gelişme aşamasında olan bir pandemi karşı karşıyayız. Avrupa'daki birkaç ülkenin resmini gösteriyor ve İsveç'in enfeksiyonun yayılması açısından ‘oldukça ortada’ olduğunu görülüyor. Bununla birlikte, bana göre ölümlerin azalmasında  İsveç'in aşılama çalışmasının açık bir etkisi oldu” dedi.

Tegnell devamla, “Ancak İsveç'te devam eden ciddi bir durum var, ancak yine de haftada çok sayıda vaka var. Test edilen sayı sürekli olarak haftada 300.000'in üzerindedir. Bu, toplumdaki birçok kişinin hasta olduğunun bir kanıtıdır. Şu anda orada bile aşılama çalışmasının belirli bir eğilimi olmasına rağmen, yoğun bakımın yükü hâlâ ağır devam ediyor. Yoğun bakım genellikle enfeksiyonun toplumda yayılmasından birkaç hafta sonra olduğu için, bir süre daha yüksek değerlere sahip olmaya devam edeceğimiz düşünülebilir. Aşı etkisinin yoğun bakımını etkileyeceğini umuyoruz. Ölen insanlara gelince, haftada 100'den fazla vaka ile seviyeye sadık kaldık. Orada oldukça istikrarlı kalıyor. Durum değişti, bu vakalardan çok azı özel bakım evlerinde oluyor.

Hâlâ eğriyi makul bir seviyede tutmaya çalışıyoruz. Hepimizin bir arada kalması ve bu konuda yardımcı olmaya çalışmamız önemlidir. Her şeyden önce mesafenizi koruyarak. Mümkün olduğunca küçük daireler içinde zaman geçirin. Hasta olduğunuzda kesinlikle evde kalın. Mümkün olduğunca evden çalışın. Hafif semptomlarla bile kendinizi test edin. Aşıların dramatik etkileri oldu ve olmaya devam edecek. El hijyeni de unutulmamalıdır. Toplumda yüksek bir enfeksiyon yayılımımız var ve kapsamlıdır. Seviyeyi, şu anda sahip olduğumuzdan daha da düşük bir durumda tutmamız için yardıma ihtiyacımız var” değerlendirmesini yapıyor.

Sosyal İşler Genel Müdürlüğü’nden bölüm başkanı Thomas Lindén; “Sosyal İşler Genel Müdürlüğü olarak, enfeksiyonun azalan yayılmasının sağlık hizmetlerinde belirli bir etkisi olduğunu görmeye başlıyoruz. Ancak durum hâlâ çok ciddidir. Son haftalarda yatarak tedavi gören covid hasta sayısındaki keskin artış artık durdu. Orada bile bir düşüş görebiliriz. 1.603 hasta şu anda hastanelerde covid-19 ile tedavi ediliyor. Bu 120, bir haftadan fazla oldu. Hasta olanların sayısı hala yüksek. Şu anda durum İsveç'in bölgeleri arasında çok farklı. Ulusal olarak, yatan hasta bakımında belirli bir düşüş görüyoruz” dedi.

İsveç İsveç Halk Sağlığı Kurumu Anders Tegnell Sosyal İşler Genel Müdürlüğü Thomas Lindén korona aşı AB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ