İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNÜN KORONA BİLANÇOSU 30 ÖLÜ

İsveç’te son dört gün için açıklanan korona verilerine göre 30 kişi yaşamını yitirdi ve 6 034 yeni vaka tespit edildi. Genel toplamda 1 064 375 vakaya karşılık 14 396 kişi de yaşamını yitirdi. Hastanelerde 7 433 kişi tedavi görüyor ve bunlardan 236 kişi de yoğun bakım ünitelerinde bulunuyor. 3 556 089 kişi 1.doz, 1 213 015 kişiye de 2.doz aşı uydulandı. Genel toplamda 4 769 104 kişi aşılanmış oldu.

İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNÜN KORONA BİLANÇOSU 30 ÖLÜ
İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNÜN KORONA BİLANÇOSU 30 ÖLÜ Admin
Bu içerik 657 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç korona konusunda hızlı bir biçimde 1.doz ve 2.doz aşılama işlemini sürdürüyor. Son haftalarda gerek vaka gerekse ölüm sayılarında düşüşler sürüyor. Bugün açıklanan verilerde bunu görmek olanaklıdır. Vaka sayısının günlük olarak 1 508 005’e ve ölüm vakalarının da ortalama 7,5 kişiye düştüğü görülüyor.

TV4’ün haberlerine göre, önümüzdeki hafta Salı günü itibariyle hem gençler hem de 18 yaşındakiler Stockholm'deki Doktor24'te korona aşısı için yedek listede yer ayırtabilecekleri söylendi.  Doktor24'te covid-19 aşılamadan sorumlu müdürü Christoffer Berg,  “Farklı yaş gruplarının hızla aşılandığını ya da en azından rezervasyon baskısının azaldığını görüyoruz. `O zaman bir adım önde olmak ve rezerv listemizde daha genç olan kişilerin olmasını sağlamak istiyoruz'' diyor.

Christoffer Berg, “Yedek listeye giren birkaç doz var. Günde en fazla on ama günün sonuna doğru, kullanılmayan dozlarımız olduğunu görürsek, yani yedek listeyi kullanmaya başlayacağız anlamına geliyor. Sonra doğru yaş grubundakileri aramaya başladık. Onlara ulaşamazsak aşağı doğru hareket edeceğiz. Daha önce yeni bir grup yayınladığınızda, başlangıçta rezervasyon baskısının yüksek olduğunu da görmüştük. Sonra hızla azaldı. Listede 45 yaşındaki kişiler  varsa, risk şu ki, birkaç gün içinde onları aradığında, onlara zaten bir süre verilmiş olacaktır” diyor.

İlaç şirketi Moderna, korona aşısının güvenli olduğunu ve 12 ila 17 yaş arası çocuklar için etkili göründüğünü bildirdi. CNN’e göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde 12 ila 17 yaşları arasındaki 3.732 çocuk üzerinde bir faz 2 çalışması yapılmıştır ve sonuçlar, çocuklarda bağışıklık tepkisinin daha önce yetişkinlerde görülenle benzer olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma, etkinliği araştırmak için özel olarak tasarlanmadı. Bununla birlikte, ilk gözlem, aşıyı alan çocukların hiçbirinin, ikinci doz korona aşısını aldıktan 14 gün sonra covid-19 ile hastalanmadığını gösteriyor.

Bununla birlikte, plasebo alan çocukların dördünde covid-19 pozitif çıktı. Moderna'ya göre, bu yüzde 100'lük bir aşı etkinliği ile uyumlu. Ancak, daha fazla veri derlendiğinde şekil değişebileceği için bir rezervasyon yapılır. Şirket ayrıca aşının yalnızca bir dozdan sonra ne kadar iyi çalıştığını araştırdı. Sonuçlar, aşının bir dozdan sonra hafif covid-19 vakalarına karşı yüzde 93 etkili olduğunu gösteriyor.

İsveç Korona aşılama Doktor 24 18 yaş TV4 Christoffer Berg Moderna CNN ABD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ