İSVEÇ HÜKÜMETİ KORONA KISTLAMALARINI HAFİFLETTİ

Başbakan Stefan Löfven bugün 16.00 sularında düzenlediği basın toplantısında koroner kısıtlamalarının hafifletildiğini açıkladı. Buna göre, 1 Haziran'dan itibaren dışarıda 500 kişilik oturma yerleri için izin verilecek ve restoranlar 22.30'a kadar açık kalabilecek. Sinemalar, müzeler gibi vb. Yerler açılacak.

İSVEÇ HÜKÜMETİ KORONA KISTLAMALARINI HAFİFLETTİ
İSVEÇ HÜKÜMETİ KORONA KISTLAMALARINI HAFİFLETTİ Admin
Bu içerik 690 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Başbakan Stefan Löfven basın toplatısına, ”Artık sonun başlangıcına bir göz atmaya başlandığını söyleyebilirim” diyerek başladı. Başbakan kıstlamaların aşamalı olarak beş aşamada gerekleşeceğni söyledi. Stefan Löfven, ”Akraba ve arkadaşlarla partilere ya da spor etkinliklerine gitmek ya da tiyatro arkadaşlarıyla uzun bir akşam yemeği yemek için evde ya da bir restoranda buluşmayı mümkün kılan mesajları özleyen birçok kişi olduğunu” dile getirdi.

Başbakan Stefan Löfven, durumun hâlâ çetin olduğunu vurguladı. Başbakan, mesajın salgının sona erdiği anlamına gelmediğini özellikle belirtme gereğini duydu. Devamla; ”Bu nedenle, herhangi bir durumda geçerli olan kısıtlamalara hepimiz uymaya devam etmeliyiz. İlk adım 1 Haziran'da yürürlüğe giriyor ve halka açık toplantılar ve halka açık etkinlikler için düzenlemelerle ilgilidir” ifadelerini kullandı.

Okullar Bakanı Anna Ekström, ”1 Haziran'dan itibaren yüksek öğrenim açılabilir ve yerinde öğretime devam edebilir. Dersliklerin doldurulmasıyla ilgili değil, yaz aylarında aktivitelere olanak sağlamakla ilgili, her şeyden önce sonbahar döneminden önce iyi bir öngörü vermek istiyoruz” dedi.

İkinci adımın 1 Temmuz'da yürürlüğe girmesi bekleniyor ve halka açık toplantılar ve halka açık etkinlikler için yardım içeriyor. Örneğin, özel toplantılar için maksimum sayı 8'den maksimum 50'ye çıkarılıyor. Daha sonra restoranların açılış saatleri daha da uzatılabilneceği ve açık havada yemek için parti başına maksimum sayı ve partiler arası mesafe kuralları kaldırılıyor.

Üçüncü adımın 15 Temmuz'da geçici olarak Temmuz ortasında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Daha sonra toplu taşımada ağız maskeleri kaldırılabilir.

Dördüncü adımın Eylül ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor ve halka açık toplantılar ve halka açık etkinlikler için katılım kısıtlamalarının kaldırılması anlamına geliyor. Özel toplantılar üzerindeki kısıtlama da kaldırılıyor.

Beşinci adımda, mevcut kısıtlamalar geçerliliğini yitiriyor. Bunun ne zaman olabileceği için henüz bir tarih belirlenmediği belirtildi.

İsveç Halk Sağlığı Kurumu Genel Müdürü Johan Carlson'a göre, kapatma planı tamamen enfeksiyon durumuna bağlı olacak. Carlsıon, ”Artık enfeksiyonun yayılmasının azaldığını görebiliriz. Aşılar, enfeksiyonun yayılmasını önemli ölçüde etkileyecektir. Norrbotten'ın hâlâ yüksek bir enfeksiyon oranına sahip olması, salgının dışında olmadığımızı gösteriyor” dedi.

İsveç Basın Toplantısı Başbakan Stefan Löfven Korona kısıtlamalar kaldırmak 1 Haziran Beş Aşamalı Plan Okullar Bakanı Anna Ekström İsveç Halk Sağlığı Kurumu Johan Carlson Temuz Eylül
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ