AMERİKA, AVRUPALI SİYASETÇİLERİ VE YÜKSEK MEMURLARI DİNLİYOR

ABD’nin istihbarat örgütü NSA, Danimarka'nın yardımıyla İsveçli, Norveçli ve diğer Avrupalı üst düzey politikacılar ve memurları dinlediği, bazı medya kuruluşların ortak bir açıklamayla gündeme damgasını vurdu. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de onlardan biri olduğu söyleniyor.

AMERİKA, AVRUPALI SİYASETÇİLERİ VE YÜKSEK MEMURLARI DİNLİYOR
AMERİKA, AVRUPALI SİYASETÇİLERİ VE YÜKSEK MEMURLARI DİNLİYOR Admin
Bu içerik 418 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Amerikan istihbarat servisi NSA, Danimarka'nın yardımıyla önde gelen İsveçli politikacıları ve yetkilileri dinlediği, izlediği ortaya çıktı. Danimarka, Norveç, Alman ve Fransız medyasıyla birlikte ortak yayınlanan açıklama İsveç Televizyonu (SVT) haberlerine taşıdı.

Basına yansıyan bilgiler, Danimarka istihbarat servisi Forsvarets Efterrettningstjenste (FE) bünyesindeki "Dunhammer Operasyonu" kod adlı bir soruşturmada ortaya çıktı. Soruşturma, 2012 ve 2014 yıllarında Danimarka'daki Amerikan istihbarat çalışmaları analiz edildi. Açıklamanın, Danimarka istihbarat servisinden gizli bilgilere erişimi olan dokuz farklı kaynaktan alınan bilgilere dayandığı belirtildi.

İsveç Milli Savunma Bakanı Peter Hultqvist, bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce SVT aracılığıyla bilgilerden haberi olduğunu söyledi. Hultqvist, “Danimarka

bakanıyla temasa geçtim ve sorularımın herhangi bir Danimarka makamında İsveç'te telefon dinlemesinin olup olmadığı ile ilgili sorular sordum” ifadelerini kullandı. Perşembe günü bilgileri tartışmak için Savunma Komitesini ziyaret etmek isteyen Peter Hultqvist'e göre, Danimarka yakın müttefikleri gizlice dinlenmesinin "kabul edilemez" olduğunu söyleyerek, “Bu durum elbette çok ciddi.  İsveçli siyasetçilerin ve yetkililerin dinlenilmesini durumunu kabul edemeyiz” dedi.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, “Hükümetin birinci önceliğinin olup bitenlere açıklık getirmektir. Savunma Bakanı ve ben konu hakkında sürekli temas halindeyiz ve tabii ki önemli dış politika boyutları da var” değerlendirmesini yaptı.

ABD NSA Danimarka İsveç Dinleme Almanya Angela Merkel Savunma Bakanı Peter Hultqvist İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde Avrupa Norveç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ