İSVEÇ’TE ŞAFAK OPERASYONU’NDA 155 YAKALANDI

Pazartesi sabahı ’Şafak Operasyonu’yla düzenlenen baskında organize suçların iletişim araçlarının kodları bir bir kırıldı. Ardından Anom servisi ortaya çıktı ve gizli sohbetler gözler önüne serildi. Ancak dünya çapında suçlular arasında gönderilen milyonlarca mesajı izleyen FBI tarafından oluşturuldu. NOA Şefi Linda Staaf, İsveç'te on cinayetin önlendiğini söylüyor.

İSVEÇ’TE ŞAFAK OPERASYONU’NDA 155 YAKALANDI
İSVEÇ’TE ŞAFAK OPERASYONU’NDA 155 YAKALANDI Admin
Bu içerik 813 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Şafak Operasyonu’nda 16 ülkede polis, Truva Kalkanı Operasyonu'nun bir sonucu olarak şimdiye kadarki en büyük baskınlardan birine baskın gerçekleştirdi. İsveç ayağında 155'in üzerinde tutuklama ve durdurulan 10 planlı cinayete olduğu ortaya çıktı. Büyük baskının arka planı, FBI tarafından oluşturulan bir app uygulaması sayesinde gerçekleştirildi. "Anom" sayesinde polis, bir tür Encrochat 2.0 olan suçluları dinleyerek eylemi gerçekleştirdiler ve eş zamanlı olarak kişileri yakalayabildiler.

İçişleri Bakanı Mikael Damberg baskını yorumlayarak, ”Diğer şeylerin yanı sıra, hükümetin operasyon hakkında önceden bilgi aldı. Bu, İsveçli çete suçlularına ağır bir darbe olma potansiyeline sahip. Bu, pek çok ülkede devam eden büyük bir baskındır. İsveç'te de polisin bildireceği birkaç saldırı ve rapor edeceği çabası oldu” dedi.

Ulusal Operasyon Dairesi Şefi Linda Staaf düzenlediği basın toplantısında, ”Pazartesi günü büyük operasyonda İsveç'in dört bir yanına gerçekleştirilen baskınlarda 70 kişinin tutuklandı. On cinayeti önledi.

İsveç polisi tarafından Truva Kalkanı Operasyonu'nda, bazıları suç şebekelerindeki aktörleri yöneten toplam 155 kişi tutuklandı. İsveç polisi dokuz ay boyunca Anom'dan bilgi aldı.

Ulusal Operasyon Dairesi Şefi Linda Staaf, "Orada daha güvende olacaklarını düşündüler, ancak uluslararası işbirliği, suçluların hiçbir yerde güvende olmadığını gösteriyor" deüerlendirmesini yaptı.

İsveç Şafak Operasyonu yakalama App Ulusal Operasyon Dairesi Linda Staaf Truva Kalkanı Operasyonu İsveç Polisi Amon FBI İçişleri Bakanı Mikael Damberg
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ