SAĞLIK VE SOSYAL İŞLER BAKANI BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

İsveç’te korona konusunda kaygılar ya da bir tür ikilem sürüyorç Bir yandan hem ölüm vakalarında hem de yeni virüs vakalarında düşüşler gözlenirken mutasyonların yayılma riski İsveçli sağlık kurumlarını endişelere sürüklüyor. Värmland Bölgesinde Hindistan mutasyonunun hızla yayılması virüsle mücadelede daha sıkı çalışma gerektiriyor.

SAĞLIK VE SOSYAL İŞLER BAKANI BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ
SAĞLIK VE SOSYAL İŞLER BAKANI BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ Admin
Bu içerik 390 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren bugün aşı konusunda Sağlık ve Sosyal İşler Genel Müdürü Johan Carlson ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Bakan, “Herkesin 5 Eylül'den önce bir doz alacağı öngörüsünün sabit olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun tüm yetişkinlere aşının ne zaman teklif edileceğine ilişkin tahmininin kesin olduğunu biliyorum. 65 yaş üstü herkesin yarısından fazlasının ikinci dozunu aldı. Bu etkileyici derecede yüksek bir rakam” görüşünü ileri sürüyor.

Bakan devamla, “Nerede doğmuş olursanız olun, gelir düzeyiniz ne olursa olsun, İsveç'in hem yüksek hem de eşit aşı kapsamına sahip olması bir önceliktir. Hükümet, yabancı uyruklular da dahil olmak üzere yerliler kadar aşılanmamış gruplarda aşı kapsamını artırmak için çalışmak üzere İsveç Halk Sağlığı Kurumu’na 20 milyon kron tahsis etti. Farklılıklar devam ediyor, ancak en azından önemli ve doğru yoldayız” dedi.

Sağlık ve Sosyal İşler Genel Müdürü Johan Carlson, “Bu düşüş Halk Sağlığı Kurumu'nun en olumlu senaryosunu takip ediyor. Ama gökyüzünde huzursuzluk bulutları var ve sonra Delta varyantının yayılmasını ve patlamasını düşünüyorum. Özellikle hem burada hem de Avrupa'da dolaşan bu varyantlar ile ikinci dozunuzu almanız önemlidir. Yetişkinlerin yarısına ulaşmış olmamız sevinilecek bir dönüm noktasıdır. Farklı gruplar arasındaki farklılıklar azalmıştır, ancak yüksek düzeyde genel aşı kapsamı yeterli değildir. Aksi takdirde, bireysel gruplar içinde salgın riski taşırız. Enfeksiyonun yayılmasını düşük seviyelere indirme ve ardından kısıtlamaları kademeli olarak azaltma fırsatımız var. Var olmayan bir aşı ile aşı yapamazsınız. Nüfusun yarısını altı ay içinde aşılamayı başarısız olarak tanımlamak zor. Bunu başarıdan başka bir şey olarak tanımlamakta da çok zorlanıyorum” ifadelerini kullandı.

İsveç’ten yurtdışı seyahatları konusunda Bakan Hallengren, “İsveçlilerin aynı seyahat fırsatlarına sahip olmasının önemli olduğunu söyleyebilirim. Seyahat tavsiyelerimiz devam devam ediyor. Fakat, herkesi mümkün olduğunca seyahat etmeye teşvik etmiyoruz, ancak diğer AB vatandaşları için var olan serbest dolaşımın İsveçliler için de mevcut olması önemlidir” değerlendirmesini yaptı.

İsveç Korona Aşı Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Lena Hallengren Basın toplantısı Sağlık ve Sosyal İşler Genel Müdürü Johan Carlson İsveç Halk Sağlığı Kurumu Eylül Seyahat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ