İSVEÇ’TE HÜKÜMET KRİZİ KAPIDA

İsveç Hükümeti’nin hazırladığı bir yasa taslağı Sol Parti’yi kızdırdı. Hükümet yeni yapılan binalarda serbest kira anlaşmasının önü açacak olan bu yasa taslağın açıkladı. Sol Parti Başkanı Nooshi Dadgostar, “Piyasa kiraları masaya yatırılamaz” dedi. Hükümete karşı bir “güven oylaması”nda Sosyal Demokratların iktidarı kaybetme şansları yüksektir.

İSVEÇ’TE HÜKÜMET KRİZİ KAPIDA
İSVEÇ’TE HÜKÜMET KRİZİ KAPIDA Admin
Bu içerik 738 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Başbakan Stefan Löfven, konut piyasasındaki tarafların pazarlık yapmasına izin verileceğini duyurdu. Bir basın toplantısı sırasında, Sol Parti lideri Nooshi Dadgostar doğrudan mesaja saldırdı: "Aptalca ve politik tiyatro" tweetledi.

Başbakan Stefan Löfven ise basın toplantısında,”Buna tiyatro demeyi anlamıyorum” ifadelerini kullandı.

Sol Parti Başkanı Nooshi Dadgostar, “Bildiğim kadarıyla başka hiçbir parti, İsveç'in bu görev süresi boyunca yönetilebilmesi için benimle bu kadar büyük bir sorumluluk üstlenmedi. Uzlaşma konusunda insanüstü bir isteklilik gösterdik” görüşünü dillendirdi.

Dadgostar devamla, ” Arka planda mevzuatın bu noktada bir şey olmazsa piyasa rantları olacağını söylediği bir mevzuat tehdidi varsa, mülk sahibi tarafın bu tür müzakerelere ciddi şekilde girmesi için bir teşvik yoktur. Daha sonra kiracılar derneği temsilcisinin kafasına silah tehdidiyle pazarlık yapılmıştır. Piyasa kiraları masada bırakılamaz. Ama amaç İsveç'te daha fazla ev inşa etmekse, bunu nasıl yapacağımız konusunda çok endişeliyim. Şu anda kimse elimizi uzattığımız söylenemez. Başbakan'a olan güvenimizi kaybettik. Açık olduk ve defalarca bu durumu çözmeye çalıştık.” iddiasında bulundu.

Sol Parti mecliste bir “güven oylaması” isteyeceği anlaşılıyor. Güven oylamasına “kırkızı oy” vereceklerini dillendiren Nooshi Dadgostar’ı, Ilımlı Muhafazakar Parti, Hıristiya Demokratlar ve ırkçı İsveçdemokratları izleyecek. Böylece Sosyal Demokrat ve Yeşillerin ortak hükümeti düşürülmüş olacak. Bunun arkasından ırkçı İsveçdemokratları destekli bir sağ hükümet formülü gündeme gelmiş olacaktır.

İsveç Hükümet Yasa teklifi Sol Parti Nooshi Dadgostar Başbakan Stefan Löfven Kira Güvensizlik Oylaması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ