İSVEÇ’TE HÜKÜMET DÜŞTÜ

Ocak anlaşmasındaki 44.madde hükümeti düşürdü. - Pazartesi günü İsveç Meclisi'nde yapılan güven oylamasında Başbakan Stefan Löfven yönetimindeki hükümet 181 karşı 109 oyla düşürüldü. 51 milletvekili de çekimser kaldı. Bu nedenle İsveç, ara seçimlerle sonuçlanabilecek bir hükümet krizin içine düştü. Oylama sonrası Başbakan Stefan Löfven basın toplantısında, “Önemli olan ülke için en iyisi” dedi.

İSVEÇ’TE HÜKÜMET DÜŞTÜ
İSVEÇ’TE HÜKÜMET DÜŞTÜ Admin
Bu içerik 1115 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Meclisi tarihinde ilk kez bir başbakan “güven oylaması”yla düşürüldü. Bu İsveç Meclisi için tarihi bir karar oldu. Oylamada 181 milletvekili “evet”, 109 milletvekili “hayır” ve 51 milletvekili de "çekimser" kaldı. 8 milletvekili oylamaya stockholm dışında olduklarından katılamadılar.

Şimdi Başbakan Stefan Löfven’in önünde iki seçenek bulunuyor: Ya, erken seçim ilan edecek ya da istifa edecektir.

Stefan Löfven basın toplantısında, 2018 seçimlerinden sonra ortaya çıkan zor parlamento durumunu da hatırlatarak, “O zaman hükümetin kurulmasının dört ay sürdü. Hükümet kurmak çok zordu. Dört parti arasındaki siyasi bir çözümde uzlaşma gerekir. Herkes vermeli ve almalı. Benim için ülkenin en iyi bir biçimde sorumluluğunu almaktır. Elbette pes edip taviz verecek gücümüz yok demek daha kolay olurdu ama bence insanlar bizim çözüm bulmamızı bekliyorlar” dedi.

Sol Parti, yeni yapılan binalarda serbest kiraya ilişkin soruşturma önergesi üzerine çıkan anlaşmazlık sonrasında gensoru önergesi vererek düğmeye bastı. Sol Parti, Hıristiyan Demokratlar, Ilımlılar Muhafazakar Parti ve ırkçı İsveç Demokratları, Başbakan Stefan Löfven aleyhindeki gensoru önergesine "evet" oyu verdiler

Her ikisi de Ocak anlaşmasının hazırlanmasında yer alan Liberaller ve Merkez Parti sarıya basarak çekimser oy kullanırken, iktidar partileri Sosyal Demokratlar ve Yeşiller hayır oyu kullandı.

İsveç tarihinde yok denebilecek kadar az olan erken seçim olayı mı gerçekleşecek ya da Başbakan istifa ederek yeni hükümet kuruluşu arayışları mı denenecektir. Bu burum bir hafta içerisinde kendini belli edecektir.

İsveç İsveç Hükümeti Başbakan Stefan Löfven Güven Oylaması Hükümet düştü Sol Parti Nooshi Dadgostar Serbest Kira
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ