İSVEÇ BAŞBAKANI STEFAN LÖFVEN İSTİFA ETTİ

Geçen hafta İsveç Meclişinnde güvensizlik oyu alarak düşürülen başbakan Stefan Löfven bugün düzenlediği basın toplantısında istifasını açıkladı. Löfven, “Aldığım en zor siyasi karar bu" dedi.

İSVEÇ BAŞBAKANI STEFAN LÖFVEN İSTİFA ETTİ
İSVEÇ BAŞBAKANI STEFAN LÖFVEN İSTİFA ETTİ Admin
Bu içerik 620 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Başbakan Stefan Löfven’nin istifasından sonra Meclis Başkanlığı’nca yeni hükümeti kurmak için görüşmelere geçilmesi  bekleniyor.

Ilımlı Muhafazakar Parti lideri Ulf Kristersson, “Partimiz bir burjuva hükümeti kurmaya hazırdır. Meclis tarafından kabul edilirse, bir burjuva hükümeti kurmaya hazırız.Sosyal demokratların yeni bir hükümet kurma fırsatları daha da karanlık görünüyor.Bildiğimiz kadarıyla, Sosyal Demokratların hâlâ bir hükümet tabanına sahip olmadığını belirtebilirim” açıklamasında bulundu.

Liberallerin Başkanı Nyamko Sabuni Facebook'ta partinin hâlâ bir burjuva hükümeti görmek istediğini yazıdı. Sabuni, "İnançlarımızdan geri adım atmayacağız, ancak İsveç ve İsveç siyasetinin gelecekte daha liberal bir yöne sahip olması için en iyi şekilde davranmaya devam edeceğiz" diye yazıyor.

Sosyal Demokratlarla azınlık hükümeti ortağı Çevre Partisi / Yeşiller’in Eşbaşkanları Märta Stenevi ve Per Bolund, istifa hakkında kısaca görüşlerini belirttiler. Eşbaşkanlar, “Şimdi açık bir seçimle karşı karşıyayız, ya meclis yeniden başbakan olarak Stefan Löfven'e oy verecek ya da İsveç Demokratlarının yönetebilmesi için İsveç Demokratlarına bağımlı olan Kristersson'a oy verecekler” görüşünü ileri sürdüler.

Hıristiyan Demokratlar Başkanı Ebba Busch, Facebook'ta yaptığı bir açıklamada, “Partimizin hâlâ en iyi alternatifin, biz ve Ilımlıların birlikte çekirdeği oluşturduğu bir burjuva hükümeti olduğunu" gördüğünü yazıyor. Ayrıca KD lideri, "Sosyal Demokratlara ve Yeşiller Partisi'ne yeniden güven oyu vermek için herhangi bir neden görmenin çok zor. Onlar yedi yıl geçirdiler, farklı takımyıldızlarda işbirliği yaptılar ve yıllar içinde durumun neden hiç düzelmediğine dair giderek daha yaratıcı bahaneler ürettiler" diye yazıyor.

Irkçı İsveç Demokratları Lideri Jimmie Åkesson. “Beklenmedik bir mesaj değildi, tam tersi, Stefan Löfven ve Sosyal Demokratların bu durumda fazladan bir seçime gitmek isteyeceklerini görmekte zorlanıyorum. Kilitlenen pozisyonların artık başkanlık turları yoluyla çözüleceğine inanmakta zorlanıyorum.Bireysel üyelerin parti çizgisine karşı oy vermeyi seçebilmesi artık bireysel üyelere bağlı. Parti çizgisine karşı oy kullanacağını söyleyen bireysel üyeler var” dedi.

Merkez Partisi Başkanı Annie Lööf, “Artık Başkan sürecin sahibi. İsveç siyasetinin ortasında işbirlikleri bulmak için yapıcı olmaya devam etmeye hazırız. Bunlardan biri, İsveç için iyi olduğunu düşündüğümüz Ocak partileri arasında yenilenen ve güncellenen bir işbirliğidir” görüşünü paylaştı.

Sol Parti Başkanı Nooshi Dadgostar, Başbakanın istifasına yönelik henüz bir açıklama yapmadı.

İsveç Başbkan Stefan Löfven İstifa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ