İSVEÇ’TE BİR AVUKAT DAHA MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ

İsveç’te üç savcı, tanınmış bir ceza avukatını İsveç Barosu'na şikayet etti. Savcılar, avukatın gözaltına alınan ve savunduğu bir şüpheliden bilgi alarak yanlış kullandığını ve dolaysıyla avutkatlık kurallarını ihlal ettiğini iddia ettiler. Bu durumun yanı sıra başka şeylerin de var olduğu, cinayete teşebbüsle ilgili bir soruşturmada görgü tanığı ile ilgiliydi. Avukat uyarıldı ve para cezasına çarptırıldı - ancak Adalet Müfettişliği (JK) davayı Yüksek Mahkeme'ye götürdü – Yüksek Mahkame, avukatı meslekten ihraç kararı verdi.

İSVEÇ’TE BİR AVUKAT DAHA MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ
İSVEÇ’TE BİR AVUKAT DAHA MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ Admin
Bu içerik 957 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Güncel Hukuk Gazetesinin haberine göre, Yüksek Mahkeme (Yargıtay) avukatlık kurallarını çiğneyen Edip Samuelsson adlı avukatı meslekten ihraç etti. Avukat bir cinayete teşebbüs davasında savunduğu kişiden aldığı bilgileri kuralları dışı kullanarak bir görgü tanığıyla iletişim kurması olarak belirtiliyor.

Bu olayın ortaya çıkarılması sonucunda üç savcı, avukatı hem İsveç Barosu’na hem de Adalet Müfettişliği’ne şikayet ediyor. Adalet Müfettişliği, olayı Yargıtay’a intikal ettiriyor. Mahkeme avukatın lisansını iptal ediyor.

Yargıtay, avukatın “bir zanlının şüpheli suç anında ne yaptığı hakkında ne söylediği hakkında bilgi ifşa ettiğini” yazıyor. Bilgi, zanlının bir tanıdığına veriliyor." Bir başka vakada ise bir belge düzenleyerek şüpheliden eşine bilgi veriyor. Belge ve bilgiler, karısının banka hesabında gerçekleşen mali işlemlere ilişkin olduğu belirtiliyor.

Bu durumun anlaşılması üzerine, Yargıtay (Yüksek Mahkame), koşulların son derece ağırlaştırıcı olduğuna ve avukatın İsveç Barosu'ndan çıkarılması gerektiğine karar verdi. Bu kararla, Yüksek Mahkeme İsveç Barolar Birliği disiplin kurulunun kararını değiştirdi.

İsveç Mahkeme savcılık Adalet Müfettişliği Yargıtay Yüksek Mahkeme Avukat İsveç Barolar Birliği İhraç Edip Samuelsson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ