GÜNAY GÜNER’İN EKİNİN ÇAĞRISI ADLI YENİ KİTABI YAYIMLANDI

Günay Güner’in Ekinin Çağrısı-Tarım Esinli Kültürel Yazılar adlı yeni kitabı KDY Kitapyurdu Yayınları arasında yayımlandı.

GÜNAY GÜNER’İN EKİNİN ÇAĞRISI ADLI YENİ KİTABI YAYIMLANDI
GÜNAY GÜNER’İN EKİNİN ÇAĞRISI ADLI YENİ KİTABI YAYIMLANDI Admin
Bu içerik 989 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Günay Güner’in yaklaşık on yılı aşkın zaman içinde yaptığı tarım-kültür ilişkisi üzerine araştırmaların sonucunda oluşan yapıtın önsözünü Usta Yazar Dr. Yüksel Pazarkaya yazdı. Sayın Pazarkaya Ekinin Çağrısı için şu ayrıntıları belirtiyor:

“Günay Güner, alınan devrimsel önlemleri, atılan adımları ayrıntılarıyla ele alıyor. Tarımda dönüşüm süreci bilgiyle, örneğin Köy Enstitüleri, çağdaş üretim araçlarıyla yürütülürken, tarım toplumunun yerleşim birimi olan köy ve köylü, yazının ve bütün sanatların somut olarak ilgi alanına giriyor. Bütünsel bir bakış açısı ve bilinçlenme oluşuyor.

Günay Güner, tarım olgusunu, bütünselliğiyle ele alıp inceliyor. Köy ve köylünün izlekleştirildiği romanlar, köy ve köylü gelişmesinin, dolayısıyla tarımdaki gelişmenin çağdaş bir temele oturtulmasında büyük işlev gören Köy Enstitüleri, altyapı girişimleri vb. bu bağlamda irdeleniyor.

Günay Güner, tarım olgusuna çeşitli boyutlarıyla ve çeşitli yönlerden yaklaşıyor. Bunu yaparken, bilgiyle eylemin, düşünceyle sanatın etkileşimini ve bileşimini gözetiyor. Bu yüzden, kitapta yer alan yazılar, edebiyatçı bir tarım uzmanının düşüncesinden ve kaleminden yürek sevgisiyle deneme niteliği kazanıyor.

Bilimsel düşünce ile tinsel, duygusal insan ve toplum hallerinin açık betimlemeleri arasındaki ilişkinin de mayası aslında Anadolu’nun kadim kültüründe var. Batı felsefesinin kaynağı ve babası olarak anılan Milet’li Thales, Aristoteles ve Platon’un bize aktardıklarına göre, bilimsel kesinliği arayan düşünceyle duyguya ve duyumsamaya dayalı, yorumlara açık sanatsal etkinliğin etkileşimini göstermiştir.

Günay Güner’in bu kitabındaki denemelerini böyle bir algılamayla okudum.“

İçinden geçmekte olduğumuz salgın koşullarında tarımın, gıda güvenliği ve güvencesinin yaşamsal önemi bir kez daha yakıcı biçimde anlaşılmıştır. Günay Güner, Ekinin Çağrısı-Tarım Esinli Kültürel Yazılar adlı yapıtında tarımın insanlık ve Türk kültüründeki, uygarlıkların gelişimindeki güçlü etkilerini açıklıkla ortaya koyuyor.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/ekinin-cagrisi/586922.html&filter_name=ekinin%20cagrisi

Günay Güner, Ekinin Çağrısı- Tarım Esinli Kültürel Yazılar, KDY Kitapyurdu, Temmuz 2021, 350 sayfa.

Ekinin Çağrısı Kitap Günay Güner KDY Kitapyurdu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ