İSVEÇ’TE BUGÜNDEN İTİBAREN STANDART BENZİN SATIŞA SUNULDU

İsveç’te çıkarılan yeni bir yasayla standard benzin satışlarına 1 Ağustos’tan itibaren satılmaya başlandı. 95 oktan benzine yüzde 5 oranında etAnol karıştırılacak. Benzin E10 adıyla satılacak

İSVEÇ’TE BUGÜNDEN İTİBAREN STANDART BENZİN SATIŞA SUNULDU
İSVEÇ’TE BUGÜNDEN İTİBAREN STANDART BENZİN SATIŞA SUNULDU Admin
Bu içerik 818 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Yakıt, 95 oktanlı benzinden iki kat daha fazla etanol içeriyor. Değişim, iklim hedeflerine ulaşma yolunda önemli bir adım olarak görülüyor. Aynı zamanda, birçok araç sahibi yakıt ikmali yaparken dikkatli olmalıdır - 100.000'den fazla aracın E10 yakıtıyla kullanılmaması öneriliyor.

Aftonbladet gazetesinin haberine göre, daha katı azaltma yükümlülüğü, biyoyakıtların benzin ve dizelde daha fazla karıştırılmasını talep ediyor. Buradaki fikir, karışımı kademeli olarak artırmak ve böylece karbondioksit emisyonlarını azaltmaktır. 1 Ağustos'tan itibaren 95 oktanlı benzin (yüzde beş etanol karışımı), etanol içeriğinin iki katına çıktığı E10 ile değiştirilecektir.

Buna ek olarak, sanayi derneği Oto-İsveç'in teknik müdürü Anders Norén'e TT'ye verdiği demeçte, “1990'dan itibaren tüm arabaların yüzde 98'i bu yakıtla çalışabilir. Tüm eski arabaların bu yakıtı kullanamayacaklardır. Bizi korkutan şey, benzin lastik hortum ve contaların daha hızlı eskimesidir Bazı hafif metaller bu duruma  daha dayanıklılık gösterebilir” diyor.

Ancak, E10'da hangi arabaların sürülebileceğini bulmanın önemini vurguluyor. Oto-İsveç derneği, kendi sitesinde, otomobil üreticilerinin kendilerine göre bunu yapabilen tüm otomobil modellerinin bir listesini yayınladı.

Norén, “Bir kez yanlış düşünmek gerçekten dramatik sonuçlara yol açmaz. Ama böyle bir durumda yakıtı en kısa sürede değiştirmelisiniz. En kolay yol, aracı bir sürmek ve daha sonra daha düşük karışımlı bir yakıtla yakıt ikmali yaparak değiştirmektir” ifadelerini de kullanıyor.

Oto-İsveç'in bir derlemesine göre, İsveç'te yaklaşık 130.000 arabanın E10 yakıtıyla sürülmemesi tavsiye ediliyor. Uzmanlara göre, çoğu tüketici herhangi bir fark görmeyecek. Fiyat büyük ölçüde aynı olacak görüşünü ileri sürüyor..

İsveç Standart Benzin E10 Oto İsveç 95 Oktan Etanol Anders Norén
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ