İSVEÇ, AFGANİSTAN’DAKİ YARDIMCI AFGANLARI TAHLİYE EDİYOR

İsveç bu baharda Afganistan’daki barış gücü askerlerini geri çekmişti 2010 yılından bu yana kendilerine her türlü yönden yardımcı olan Afganlıları da tahliye etmeye karar verdi. Dişişleri Bakanı Ann Linde, “Bir tahliye planımız var” diyor.

İSVEÇ, AFGANİSTAN’DAKİ YARDIMCI AFGANLARI TAHLİYE EDİYOR
İSVEÇ, AFGANİSTAN’DAKİ YARDIMCI AFGANLARI TAHLİYE EDİYOR Admin
Bu içerik 720 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Nato’nun Amerikan Hükümetinin isteği doğrultusunda Afganistan’a yerleştirilen askerlerini geri çekmesi kabul etmesinden sonra tahliyeler başladı. Taliban güçleri bu durumdan yararlanarak tek tek yerleşim merkezlerini ele geçiriyor. Afgan Ordusu Taliban karşısında başarılı olamıyor.

İsveç için can yakıcı sorun uzun yıllardır kendilerine hem tercüman olarak hem de başka işlerde yardım eden Afganlıların tahliyesinin nasıl olacağı yönünde ortaya çıkıyor. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, “Elbette bir tahliye planımız var” dese de, bu nasıl olacak tam olarak belli değil. Taliban Nato güçlerine ve diğer barış gücü askerlerine yardım eden Afganlıları”vatana hıyanet” gerekçesiyle  öldürüyor.

Hafta boyunca yerel olarak istihdam edilen Afgan nüfusunun güvenlik durumu, özellikle tercümanlar konusunda çeşitli siyasi tartışmalara neden oldu. İsveç'in çalışanlara nasıl yardımcı olacağı konusunda bilgi verilmedi.

Şimdi Dışişleri Bakanı Ann Linde konuya ilişkin birtakım ipucuları veriyor. Dışişleri Bakanı, yerel personel de dahil olmak üzere personel için Kabil'deki büyükelçilikten tahliye planı olduğunu söyledi. Linde, “Güvenlik durumu çok yakından izleniyor. Elbette, personelin tahliye edilmesi için planlarımız var” diyor.

Basına yansıyan haberlere göre bunun nasıl olacağı dair ya da yerel çalışanların nereye taşınacağına yve  diğer ayrıntılara girmek istemiyor. Planların resmi olarak nasıl göründüğüne dair ayrıntılara giremeyeceğini söylüyor. Ancak İsveç'in büyükelçisi Torkel Stiernlöf ve büyükelçilik personeli ile görüştükten sonra açık olmak istediklerine dair işaretler aldığını da vurguluyor.

Danimarka hükümeti bugün tahliye edeceğini ve daha sonra büyükelçiliğinde 45 yerel çalışanına oturma izni vereceğini duyurdu. İsveç hükümeti bunu yapması bir çetrefilli görülüyor. Çünkü, oturma izinlerine İsveç Göçmen Kurulu karar veriyor.

Dışişleri Bakanı bu durumu kabul ederek, “İsveç'te tamamen farklı bir sistemimiz var. İsveç'te oturma izni verenin hükümet değil İsveç Göçmen Dairesi veriyor. Yeniden yerleşimle ilgili aldığımız düzen çerçevesinde, ciddi tehdit nedeniyle korunmaya muhtaç kişilere koruma sağlayabiliriz.  Bunun gibi acil durumlarda yeniden yerleşim için ayrılmış 500 yer var.” değerlendirmesini yapıyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Afganistan'da tırmanan durumu "son derece endişe verici" olarak nitelendiriyor ve Taliban'ın ilerlemesinin kalkınmada gerilemeye yol açabileceğini kabul ediyor. Bakan Taliban konusunda, “Çok güçlü bir şekilde geriye giden bir gelecek olabilir ve onların halihazırda yaptıkları gibi, zaten inanılmaz talihsiz bir gelişme” yorumunu yapıyor.

İsveç Afganistan Barış Gücü Nato Amerika Taliban Afganlılar Tahliye İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ