İSVEÇ, AFGANİSTAN’DAKİ ELÇİLİĞİNİ BOŞALTIYOR

Afganistan’da Talibanın başkent Kabil’i çembere alması ve kentin merkezine doğru ilerlemesi üzerine İsveç Hükümeti Büyükelçiliğini derhal boşaltma kararı aldı. Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti. Gani’nin Tacikistan’a gittiği sanılıyor.

İSVEÇ, AFGANİSTAN’DAKİ ELÇİLİĞİNİ BOŞALTIYOR
İSVEÇ, AFGANİSTAN’DAKİ ELÇİLİĞİNİ BOŞALTIYOR Admin
Bu içerik 540 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç ve diğer İskandinav ülkeleri başlangıçta önümüzdeki birkaç gün içinde ve önümüzdeki hafta içinde Kabil'deki personelini tahliye etmeyi planladı. Ancak bugün saat 10'da Kabil'deki Amerikan büyükelçiliğinden gelen bir mesajın ardından işler değişti.

Açıklamada ABD, Kabil'deki tüm yabancı diplomatları derhal tahliye etmeye çağırdı. Dışişleri Bakanı Ann Linde bugün saat 15.00'te düzenlediği basın toplantısında, büyükelçiliğin sahada çalışma fırsatlarının artık ortadan kalktığını söyledi.

                                   Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani

Ann Linde, "Kısa bir süre sonra, Dışişleri Bakanlığı, Kabil'deki ciddi durum nedeniyle, halihazırda başlatılan görevlendirilen personelin küçültülmesinin tam ölçekli bir tahliyeye geçmesi gerektiğine karar verdi" dedi.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'ye göre, görevlendirilen tüm personel en geç yarın ülke dışına çıkacak ve İsveç büyükelçiliğinin operasyonları artık Stockholm'den yürütülecek. Afganistan'da işleyen ve şu anda tahliye edilecek olan İsveç operasyonları Dışişleri Bakanlığı, Sida, Folke Bernadotte Akademisi, İsveç Göç Kurulu ve polisten geliyor.

Yerel personel ve tercümanlar da tahliye edildi. İsveç için çalışan yerel olarak istihdam edilen Afganlar tahliye kapsamındadır ve Ann Linde'ye göre İsveç Göç Kurulu İsveç büyükelçiliğinin yerel personelinin yeniden yerleşimini hazırlamak için çalışıyor. Şu anda Silahlı Kuvvetler, İsveç'te çalışan ya da daha önce çalışmış olan tercümanları bulmak için çalışıyor.

İsveç Afganistan İsveç Büyükelçiliği Taliban Kabil ABD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ