UPPSALA’DA YENİ COVİD-19 VARYANTI KEŞFEDİLDİ

Uppsala Nya Tidning’in haberine göre, Uppsala'da yeni bir virüs mutasyonunun keşfedildi. Varyant kentte hızla yayılıyor ve hatta tamamen aşılanmış insanlara bile bulaştı. Akademiska Hastanesi örnekleme biriminde çalışan doktor Mats Martinell. “Yeterli sayıda insan tam olarak aşılanmadan önce, aşı korumasından kaçınabilecek virüs varyantlarının bir avantajı olacaktır” diyor.

UPPSALA’DA YENİ COVİD-19 VARYANTI KEŞFEDİLDİ
UPPSALA’DA YENİ COVİD-19 VARYANTI KEŞFEDİLDİ Admin
Bu içerik 629 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Uppsala'da keşfedilen yeni koronavirüs varyantı vakası, İsveç'te delta virüsünün bir alt varyantı olan ilk vaka. E484Q olarak adlandırılan mutasyon, analiz edilen bir örnekte tanımlandığını Uppsala Nya Tidning (UNT) yazıyor.

Bu, tamamen aşılanmış insanları bile enfekte edebilen yeni bir mutasyonun ilk İsveç vakası. Yerleşik varyantın dünya çapında 400'den fazla vakası var. Bu nedenle, yeni mutasyonun ne kadar tehlikeli olduğu hâlâ uzmanlarca belirsiz olduğu belirtiliyor.

Enfeksiyon izleme birimine göre, kentte bunun yeni virüs mutasyonu olduğuna dair güçlü göstergelere sahip toplam sekiz vaka var. Gazeteye göre, şu anda vakalar için yoğun enfeksiyon takibi yapılıyor.

Enfekte olanlardan bazıları tamamen aşılanmıştır. Ancak hastalananların hiçbiri hastane bakımına ihtiyaç duymadı. Uppsala'daki Üniversite Hastanesinin numune alma biriminde tıbbi doktor olarak çalışan Mats Martinell, ”Sahip olduğumuz aşı baskısının doğal bir gelişimidir” diyor. Gazeteye verdiği demeçte, yeterli sayıda insan tam olarak aşılanmadan önce, aşı korumasından kaçınabilecek virüs çeşitlerinin bir avantajı olacağını söylüyor.

Enfeksiyon ülkeye güney İspanya ve Portekiz'deki seyahatlerle bağlantılı olarak getirilmiş olabileceği tahmin ediliyor. Geri dönen yolcular da en az bir kişiye bulaştırmış olmalıdır, görüşü ağırlık kazanıyor.

Uppsala Koronavirüs Covid-19 varyant E484Q İspanya Portekiz Akademi Hastanesi UNT Mats Martinell Aşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ