BAŞBAKAN LÖFVEN: ”2015’E ASLA GERİ DÖNMEYECEĞİZ”

Dagens Nyheter gazetesinin sorularını yanıtlayan Başbakan Stefan Löfven, İsveç’in 2015’teki gibi bir mülteci politikası ya da cömertliği izlemeyeceğni belirtti. İsveç'in Suriye savaşıyla bağlantılı mülteci krizi sırasındaki kadar sığınmacı alamayacağını vurguladı. Başbakan Löfven, ”2015'e asla geri dönmeyeceğiz” dedi.

BAŞBAKAN LÖFVEN: ”2015’E ASLA GERİ DÖNMEYECEĞİZ”
BAŞBAKAN LÖFVEN: ”2015’E ASLA GERİ DÖNMEYECEĞİZ” Admin
Bu içerik 729 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Afganistan'da Talibanın ülkeyi ele geçirerek şeriat kanunlarını geçerli kılacağını söylemesi ükede krize neden oldu.  Bu durumun Avrupa'ya büyük bir mülteci akışının artmasına neden olabileceği ileri sürülüyor. Başbakan Stefan Löfven, İsveç'in Suriye savaşıyla bağlantılı olarak mülteci krizi sırasındaki kadar büyük bir mülteci alımına sahip olmayacağını söylüyor. Başbakan Löfven; ”2015'e asla geri dönmeyeceğiz” diyor.

Afganistan'daki çatışma pazar günü tırmandığından beri, İsveç Kabil'deki büyükelçiliğini boşalttı ve görevlendirilen personel Stockholm'a getirildi. Aynı zamanda, yerel çalışanları tahliye etmeye yönelik düşündükleri plan başarısız oldu ve onlar için durum şu anda belirsizliğini koruyor.

Başbakan Stefan Löfven’in sorulara verdiği yanıtlardan bazı satır başları şöyle:

- Tabii şu anda Afganistan'daki durum çok ciddi ve durum hızla kötüleşti. Ama aynı zamanda büyük bir belirsizlik de var ve durumun nasıl gelişeceğini tahmin etmenin çok zor olduğu gerçeğine saygı duymak gerekiyor. Elbette, evlerini terk eden ve daha sonra muhtemelen öncelikle Afganistan ve çevresindeki diğer bölgelere ayrılan daha fazla insan olabilir. Ama tabii ki gelişmeleri çok yakından takip edeceğiz.

-- Çok net olmamız gereken bir şey var: asla 2015'e geri dönmeyeceğiz. İsveç'in sonu bir daha bu olmayacak.

- Dışişleri Bakanlığı yerel çalışanlar için bir tahliye planı hazırlamıştı. Şimdi olaylar çok hızlı bir seyir izledi ve tüm ülkelerde aynı sorun var. Bölgede ayrıca Kabil'e hızlı bir şekilde ulaşabilecek bir Herkül uçağımız da olacak. Ancak sahada büyükelçilik personelimiz olmamasının daha da zorlaştırdığı açık. Bunlar özel zorluklar ama isteyenlerin kaçabilmesi için çalışıyoruz.

- Pazar sabahı dokuz buçukta yine plana göre yapacaklardı, tahliyeye bu hafta Salı günü başlayacaklardı. Ama saat onda bunun mümkün olmadığı sinyali geliyor, şimdi gitmelisiniz. Bu çok hızlı olmalı. Başarılı olamadığını söylerseniz, kendiniz için kolaylaştırırsınız - kimse bunu öngörmedi. Bir plan vardı ama uygulanamadı çünkü her şey askıya alındı, şartlar değişti.

-- Karar veren kurumdur, ancak iltica başvurusunda bulunabilmeniz için bir karar hazırladık. Aksi takdirde üçüncü bir ülkede olmanız gerekir. O zaman bunu idare eden hükümet değil, yetkililerdir. Bir planın olmasını sağladık, yönetmeliği değiştirdik ve sonra karar onu idare eden yetkililerdedir.

-- - Af, hükümetin politikası değildir. Ancak bugün Afganistan'da güvenlik durumu olduğu için İsveç Göç İdaresi oraya insan göndermiyor.

-- Bu konuda spekülasyon yapmak için henüz çok erken. Afganistan bir kez daha terörün üssü haline gelmemeli.

-- Riskli operasyonlara ve bölgelere asla süratli İsveç askerleri ya da  personel göndermeyiz. Bunlar her zaman dikkatli düşünmeyi gerektiren ve her zaman her bir çabanın özel koşullarına dayanan zor kararlardır.

-- Uluslararası toplum şimdi barış, demokrasi ve insan hakları için çalışmaya devam etmeli, özellikle de kadınların ve kız çocuklarının durumu konusunda halihazırda kaydedilen ilerlemeyi güvence altına almak için. Taliban'a, uluslararası insancıl hukuk ihlallerinden ya da insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulacaklarına dair çok net bir mesaj verilmelidir.

İsveç Başbakan Stefan Löfven Afgabistan Taliban Suriye mülteci Mülteci politikası DN Dagens Nyheter
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ