İSVEÇ BAŞBAKANI KOLTUĞUNU BIRAKIYOR

İsveç Başbakanı Stefan Löfven bu sonbaharda yapılacak parti kongresinden sonra başbakanlıktan ve parti başkanlığından ayrılacağını açıkladı. Stefan Löfven 7 yıldır başbakan olarak görev yapıyor. Löfven; “Parti için en iyi olanıdır” dedi.

İSVEÇ BAŞBAKANI KOLTUĞUNU BIRAKIYOR
İSVEÇ BAŞBAKANI KOLTUĞUNU BIRAKIYOR Admin
Bu içerik 482 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Başbakan Stefan Löfven Kasım başında hem başbakanlığı hem de parti başkanlığını bırakacak. Kısa bir süre sonra da bütçe mecliste oylanacak. Bütçe oylamasında hükümetin ikinci kez düşme olasılığı da bulunuyor. Stefan Löfven'e göre, son kararını yaz sonunda verdiğini belirtti. Löfven; “Kolay değil, ama doğru bir karar” diyor.

2022 Eylül ayında İsveç Genel Seçimlere gidiyor. Löfven bu süre içerisinde yerine seçilecek kişinin seçim çalışmalarını rahatlıkla sürdürebilmesi için zaman kazanması gerektiğine inanıyor. Löfven kendinden sonrası için, “Ben ayrılıyorum. Ben parti başkanı ve başbakan olarak ayrıldığım andan itibaren o görev başkasına düşüyor. O zaman bu işi yürütecek olan başka biri” yorumunu yapıyor.

Bütçe oylamasında Sol ve Merkez Partisinin oynayacağı rol büyük önem taşıyor. SVT’nin bütçe oylamasına buna yönelik bir sorusuna Löfven; “Evet, ama Başbakan kim olursa olsun durum böyle olurdu. Hiçbir zaman doğru ve büyük fırsatlar olmayacak. Bir dahaki sefere, masada başka bir şey var, başka bir zorluk, başka bir problem” değerlendirmesini yaptı.

Stefan Löfven, partinin kongre için toplanmasının doğal olduğunu, parti başkanını kongrenin atadığını ve bir sonraki parti başkanı için bir sonraki seçim hareketinden önce bolca zaman olduğunu söylüyor.

Başbakan Stefan Löfven’den sonra en sıcak adayın Maliye Bakanı Magdalena Andersson olabileceği ileri sürülüyor. Bakan hem ekonomi konusunda hem de ilk kadın başbakan olma olasılığı göz önünde bulunduruluyor.

İsveç Başbakan Stefan Löfven İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ