YURTDIŞINDA DOĞAN GÖÇMENLER VE ÇOCUKLARI DAHA FAZLA SUÇ İŞLEME RİSKİ TAŞIYOR

Suçu Önleme Konseyi'nin (Brå) hazırladığı yeni bir raporda, yurtdışında doğan göçmen uyruklu ve çocukları, İsveç doğumlu ebeveynlerle İsveç doğumlu olanlardan 2,5-3 kat daha fazla suç işleme riskini taşıdığını gösteriyor. Brå'da birim yöneticisi Johanna Olseryd, İsveç Televizyonu’na (SVT) verdiği demeçte, ”incelediğimiz faktörler arasında, gruplar arasındaki farkların yaklaşık yarısını açıklıyabiliyoruz ve diğer yarısı hâlâ yanıtsız” diyor.

YURTDIŞINDA DOĞAN GÖÇMENLER VE ÇOCUKLARI DAHA FAZLA SUÇ İŞLEME RİSKİ TAŞIYOR
YURTDIŞINDA DOĞAN GÖÇMENLER VE ÇOCUKLARI DAHA FAZLA SUÇ İŞLEME RİSKİ TAŞIYOR Admin
Bu içerik 492 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Suçu Önleme Konseyi'nin (Brå), yabancı uyruklular ile İsveç'te doğanlar arasındaki suçları en son 2005 yılında karşılaştırmıştı. O zamandan beri çok şey değişti ve yeni bir araştırma suç işleme risklerin artğını gösterdi.

Suçu Önleme Konseyi'nin hazırladığı yeni raporunu, 2015-2018 yıllarında suç işlediğinden şüphelenilen kişilere ilişkin istatistiklere dayanarak ortaya koydu. Sonuçlar, İsveç doğumlu ebeveynlerle İsveç doğumluların yüzde 3'ünün dört yıl boyunca suçtan şüphelenildiğini gösteriyor. Her iki ebeveyni de yurtdışında doğan İsveç doğumluların yüzde 10'unun suç şüphesi var.

Yabancı uyruklular arasında oran yüzde 8 dolaylarında bulunuyor. Bu, yabancı uyrukluların, her iki ebeveyni de İsveç'te doğan yerli doğumlulara göre 2,5 kat daha sık suç şüphesi olduğu anlamına geliyor. İsveç'te yabancı uyruklu iki ebeveynle doğan kişiler, her iki ebeveyni de burada doğmuş yerli doğumlulara göre 3 kat daha fazla suç işleme şüphesi altında bulunuyor.

Suçu Önleme Konseyi'ne göre, iki yabancı doğumlu ebeveyni olan yerli insanlar için aşırı riskin “nispeten yüksek” olmasına rağmen, nüfus içinde küçük bir grup olduğuna dikkat çekiyor.

Yine Suçu Önleme Konseyi'ne göre, devreye giren bir faktör gruplardaki yaş dağılımıdır. Yerli ve yabancı iki ebeveyni olan grupta, iki yerli ebeveyni olan yerli doğanlara kıyasla önemli ölçüde daha fazla genç var. Gençler arasında suçtan şüphelenilen kişilerin oranı genellikle yaşlılara göre daha yüksektir.

Johanna Olseryd göre, ”Bunun neden böyle göründüğünün büyük bir açıklaması, grupta yabancı doğumlu iki ebeveynle evde doğan çok sayıda gencin olmasıdır. Nüfustaki genç insanların diğerlerinden daha suçlu olduğunu biliyoruz” diyor.

Rapor, suç kategorilerinde büyük farklılıklar olduğunu gösteriyor. Ebeveynleri yabancı olan İsveçliler, yabancı doğumlu ebeveynlere sahip İsveçlilere kıyasla cinayet ve adam öldürme şüphelilerinden beş kat daha sık görülüyor. Aşırı hırsızlık riski neredeyse bir o kadar yüksek ortaya çıkıyor.

Tecavüzle ilgili olarak, bunun yerine aşırı temsil edilen yabancı doğumlu kategoridir. Bunların tecavüzden şüphelenilmesi, İsveç doğumlu ebeveynlerle İsveç doğumlu olanlardan neredeyse üç kat daha yaygın.

 Suçu Önleme Konseyi'nin raporuna göre, 2007-2018 yılları arasında, hem yerli hem de yabancı kökenli kişiler arasında, bir bütün olarak nüfustaki suç zanlılarının oranı azalmıştır.

İsveç Göçmen Çocuklar Suç işleme Suçu Önleme Konseyi Johanna Olseryd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ