AFGANİSTAN SALDIRISINI IŞİD ÜSTLENDİ

Dün Afganistan Hamza Karzai uluslararası havaalanında patlatılan iki bomba nedeniyle en az yüz kişi yaşamını yitirdi. Akşam saatlerinde çeşitli patlamalar duyuldu. Saldırı olayını Irak Şam İslam Cumhuriyeti adıyla bilinen aşırı dinci grup IŞİD üstlendi.

AFGANİSTAN SALDIRISINI IŞİD ÜSTLENDİ
AFGANİSTAN SALDIRISINI IŞİD ÜSTLENDİ Admin
Bu içerik 342 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Talibanın Afganistan’a egemen olmasından sonra Taliban’dan kaçan Afganlıların binlercesi havaalanı ve çevresinnde büyük çaplı kalabalıklar oluşturdular. Afganistandan çekilen ABD, Nato ve diğer barış güçleri ülkeyi ve kendilerine yardım eden Afganlıları taşımak için havaalanını kullanıyorlar. Bu durumu fırsat bilen ve Taliban’a güçlerinin içinde olan IŞİD militanları havaalanı yakınlarında canlı bomba kanalıyla bir katliam gerçekleştirdiler.

Expressen gazetesi adına Afganistan’da bulunan muhabiri Magda Gad saldırıyı ve sonrasını, “Tam bir kan gölü var. Bu durumu anlatacak sözcük bulamıyorum” diyerek vahşeti böyle betimliyor. ABD Başkanı Joe Biden saldırıya ve IŞİD’e yönelik, “Sizi unutmadık, sizi yakalayacağız ve mücadeleye devam edeceğiz” mesajını yayınladı. Amerika kendi yarattığı canavarlarla savaşacak mı? Buna kimler inanabilir, bilinmiyor.

Magda Gad devamla, “Birçok insan, hayatta kalmak ve buradan çıkmak için tek şansları olarak gördükleri için Kabul Havalimanı'na gitti. Havaalanına gitmek ve hayatlarını kurtarmak için inşa ettikleri her şeyi bırakmaya karar verenlerin, uzun süredir büyük stres altında olan insanlardır. Büyük kalabalıkları ve onları kontrol edememenin çaresizliğini gördük. İnsanları kırbaçlayan, tabancayla döven ve kalabalığa ateş açan, Taliban olduğunu düşündüğümüz silahlı adamlar gördük” diye yorumluyor.

Expressen muhabiri Magda Gad, Afganistan’da bulunan IŞİD’i, “Afganistan'daki IŞİD'e gelince, hükümetlerinden kaçtığını söyleyen Pakistanlı Talibanlar olduğunu bilmeliyiz. Ancak mülteci olmadıkları fark edildi ve 2015 yılında bir Afgan şubesi ilan ettiler. Bu kol IŞİD değil, Pakistan'dan gelen Taliban olduklarını söylüyorlar. Büyük saldırılar olduğunda, Taliban üstlenmez, ancak IŞİD üstlenir. Bu konu araştırıldığında ve insanlar tutuklandığında, bunun Taliban olduğu ortaya çıktı” değerlendirmesini yapıyor.

Afganistan Bomba Patlama IŞİD Taliban ABD Nato Hamza Karzai Havaalanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ