ÜNLÜ YUNALI BESTECİ VE SANATÇI MİKİS THEODORAKİS YAŞAMINI YİTİRDİ

Yunanistan’ın ünlü bestecisi ve sanatçısı aynı zamanda insan hakları savunucusu Mikis (Michail) Theodorakis 96 yaşında yaşama veda etti. Theodorakis hem İsveç’i hem de Türkiye’yi birkaç kez ziyaret ederek orkestra şefliği yaptı. Politikayla da uğraşarak insan hakları mücadelesi yürüttü. Hapis yattı.

ÜNLÜ YUNALI BESTECİ VE SANATÇI MİKİS THEODORAKİS YAŞAMINI YİTİRDİ
ÜNLÜ YUNALI BESTECİ VE SANATÇI MİKİS THEODORAKİS YAŞAMINI YİTİRDİ Admin
Bu içerik 674 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Mikis Theodorakis’i ünlü yapan "Zorba" filmindeki bozouki müziği oldu. Bu yolla Theodorakis'i tüm dünya tanıdı ve ünlü yaptı. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Yunan partizanlarıyla ilişkisi nedeniyle hapse atıldı. Yunan askeri cuntası onu 1968'de tekrar hapse attı. Dünya kamuoyu baskısıyla 1972'de serbest bırakıldı.

Theodorakis, Yunan halk müziği ve senfoni orkestrasını bir araya getirmeyi başaran ve bu sayede tanınan Theodorakis’in yazdığı “Ballad of Mauthausen”, Nazi soykırımı hakkında yazılmış en güzel eser olarak tarihe geçti.

1986 yılında Türk entelektüeller ve siyasetçilerle birlikte Yunan-Türk Dostluk Komitesi’ni kuran Theodorakis, adeta bir barış elçisi olarak çalışmıştı. 2000 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterildi ama verilmedi. Bir süredir kalp rahatsızlığı yaşıyordu.

Mikis Theodorakis Yunanistan Zorba filmi Besteci Sanatçı İsveç Türkiye Dostluk Komitesi Nobel Edebiyet Ödülü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ