IŞİD MİLİTANI ÜÇ KADIN 6 ÇOCUK İLE İSVEÇ’E DÖNDÜLER

Suriye’de Kürtlerin kontrolunda bulunan bir kampta bulunan ve Kürt yetkililerce güvenlik sorunu olarak değerlendirilerek sınırdışı edilen IŞİD üyesi üç kadın yanalrında 6 çocukla bugün akşam saatlerinde bir uçakla İsveç’e döndüler. Dışişleri Bakanı Ann Linde olayı doğruladı.

IŞİD MİLİTANI ÜÇ KADIN 6 ÇOCUK İLE İSVEÇ’E DÖNDÜLER
IŞİD MİLİTANI ÜÇ KADIN 6 ÇOCUK İLE İSVEÇ’E DÖNDÜLER Admin
Bu içerik 649 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

IŞİD üyesi üç kadın bereberlerinde 6 çocukla İsveç’e döndüler. IŞİD’li kadınları Suriye’de bulundukları kamptan güvenlik riski taşıdıkları gerekçesiyle Kürt yetkililerce sınırdışı edilmişlerdi. Polis, Arlanda’dan bir otobüse bindirerek havalimanından ayrıldılar. Dışişleri Bakanı Ann Linde (S), TT'ye kadınların indiğini doğruladı.

IŞİD’li kadınları güvenlik polisi, diplomatlar ve çocuk psikologları karşıladı. IŞİD’li kadınlardan Lisa Andersson 2013 yılında bir IŞİD’li ile evlenerek Süriye’ye gitmişti.Eşinin hapiste olduğu söyleniyor. Lisa, son yıllarda diğer IŞİD sempatizanlarıyla birlikte Suriye'nin kuzeyinde bir esir kampında bulunuyordu.

Aftonbladet gazetesinin yazdığına göre, Çift, son yıllarda İsveç ve uluslararası medyayla yapılan birkaç röportajda yer aldı. Lisa Andersson daha sonra okullarda ve yetimhanelerde yardım etmek için Suriye'ye gittiğini belirtti. IŞİD terörünün ortasında olduğunu söyledi ancak kendisinin şiddete katılmadığını iddia etti. Lisa Andersson 2019 yılında Norveç Televizyonu’na (NRK) verdiği demeçte, “İnsanların direklere asıldığını gördüm. çok gördüm. Terapiye ihtiyacım var”dedi.

Suriye'de kaldığı süre boyunca Lisa Andersson ile temas halinde olan bir akraba Aftonbladet'e şunları söylüyor: “Çok gençken seyahat etti. O sadece İsveç'e geri dönmek ve çocuklarının yüzme okuluna gitmesi ve sıradan çocuklar gibi yaşaması için yeniden başlamak istiyor.” Akraba, Lisa Andersson'ın artık IŞİD terör ideolojisini paylaşmadığına inanıyor.

Ancak terör araştırmacısı Magnus Ranstorp, IŞİD'e katılıp geri dönen kadınların İsveç'in güvenliği için bir tehdit olduğuna inanıyor. Ranstorp basına, “IŞİD'le teması olan herkes eve döndüklerinde tehdit oluşturuyor. Genellikle ideolojik olarak çok ikna olmuşlardır ve kendilerini kamplarda örgütlemişlerdir. Halifeliği yeniden kurmak için çalışıyorlar”diyor.

Suriye IŞİD Kadın Çocuk İsveç Militan Dışişleri Bakanı Ann Linde Lisa Andersson Terör Magnus Ranstorp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ