TİCARET VE SANAYİ BAKANI İBRAHİM BAYLAN GÖREVİNİ BIRAKIYOR

Ticaret ve Sanayi Bakanı İbrahim Baylan Kasımda yapılacak parti kongresinde görevini bırakıyor. 2000 yılından bu yana Sosyal Demomokrat İşçi Partisi içinde çalışmalarını sürdüren ve üst düzey bir politikacı olarak neredeyse yirmi yıl sonra aktif polikadan ayrılıyor. SVT'nin "Sabah Stüdyosu” programına katılan Baylan, “Yeni bir başbakanın yeni bir ekip kurmasını doğal görüyorum.”diyor.

TİCARET VE SANAYİ BAKANI İBRAHİM BAYLAN GÖREVİNİ BIRAKIYOR
TİCARET VE SANAYİ BAKANI İBRAHİM BAYLAN GÖREVİNİ BIRAKIYOR Admin
Bu içerik 580 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Ticaret ve Sanayi Bakanı İbrahim Baylan, Başbakan Stefan Löfven’in Başbakanlıktan ayrılacağını bildirmesinden sonra ayrılan iki kişi oluyor. İbrahim Baylan 2000 yıllarda Sosyal Demokrat İşçi Partisi içinde Umea Bölgesinde çalışmaya başlamış, 2004 -2006 yıllarında Okullar Bakanlığı yapmış ve Özel Okullara ilişkin hazırlattığı rapor bilimsellikten uzak görülerek gürültü koparmıştı. 2006 Avrupa Parlamento seçimlerine katılmış ama seçilememişti.

Yıldızı parti başkanlığına seçilen Mona Sahlin döneminde parlayan İbrahim Baylan 2009 – 2011 yıllarında Parti Sekreterliği görevinde bulunmuş ve bu görevi esnasında parti içindeki ve kendisinin de üye olduğu Sosyal Demokrat Hıristiyan Kardeşler Birliği’ni ikna ederek 2009 yılı parti kongresinde Sözde Ermeni/Süryani/Keldani/Pontus soykırımını meclisteki milletvekillerinin toptan onay vermesi yönünde karar aldırdı. Bu karar üzerine sözde soykırım bir oy farkla İsveç Meclisi’nden geçti.

Baylan sırasıyla 2014 – 2019 Energi Bakanı, 2016 -2019 Bakanlıklararası Eşgüdüm Bakanlığı ve 2019 Ticaret ve Sanayi Bakanlığı görevini 2021 Kasım ayına kadar sürdürecektir.

SVT'nin "Sabah Stüdyosu” programında bakanlıktan ayrılmaya yaz aylarında karar verdiğini belirten  Baylan, “Bir sonraki parlamento seçimlerinde aday olmamaya karar verdim. Başka bir şey yapmanın zamanı geldi” değerlendirmesini yapıyor.

İsveç İbrahim Baylan Ticaret ve Sanayi Bakanı İstifa etmek Başbakan Stefan Löfven Kongre
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ