49 YAŞINDAKİ IŞİD’Lİ KADIN MİLİTAN TUTUKLANDI

49 yaşında İsveç’ten Suriye’ye giderek IŞİD adlı İslami terör örgütüne katılan kadın, ciddi savaş suçları işlediği şüphesi ve olası başka bir nedenle Stockholm Bölge Mahkemesinde tutuklandı. Kadın kendisine yöneltilen suçu ya da suçları inkar ediyor.

49 YAŞINDAKİ IŞİD’Lİ KADIN MİLİTAN TUTUKLANDI
49 YAŞINDAKİ IŞİD’Lİ KADIN MİLİTAN TUTUKLANDI Admin
Bu içerik 456 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Hakkında suç duyurusunda bulunulan kadın, bugün Stockholm Bölge Mahkemesinde yapılan duruşma sonrasında tutuklandı. Mahkeme heyeti, 49 yaşındaki kadının uluslararası hukuku ciddi şekilde ihlal ettiğinden ve ciddi bir savaş suçu işlediğinden şüpheleniliyor.

Aftonbladet gazetesinin haberine göre, 2013'te terör örgütü IŞİD'e katılmak için Suriye'ye giden ve birkaç yıl sonra İsveç'e dönen kadının suçların Suriye'de buluınduğu dönemlerde işlendiği belirtiliyor.

Savcı Reena Devgun'a göre, kadının "Birlikte ve başkalarıyla anlaşarak, on beş yaşından küçük bir çocuğun çocuk asker olarak kullanılmasına katkıda bulunmasından şüpheleniliyor” derken aynı zamanda, “Artık sorgulama yapmamız ve bu suçla ilgili şüpheleri bildirmemiz gereken olaya geldik” diyor.

Savcı Devgun devamla, “Bu soruşturmada, IŞİD veya benzeri örgütler tarafından kullanılan 18 yaş altı birkaç çocuğu tespit ettik. Tüm çocukların ölen İsveçli çocuklar olduğunu biliyoruz. Kadın aleyhindeki delil durumuna daha fazla girmek istemiyorum. Soruşturmanın kendisi hakkında daha fazla yorum yapmak niyetinde değilim, ancak söyleyebileceğim şey, soruşturmanın uzun süredir devam ettiği. Diğer ülkelerden ve uluslararası kuruluşlardan kanıtlar elde ettik. Bölge mahkemesine sunduğumuz delillerin muhtemel sebep için yeterli olduğunu ancak kovuşturma için yeterli olup olmadığını söylemek için çok erken olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullanıyor.

İsveç IŞİD Kadın Militan İsveç Bölge Mahkemesi tutuklama Savaş suçu Savcılık Reena Devgun Suriye Çocuk asker
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ