İSVEÇ SOSYAL DEMOKRATLARI’NIN BAŞINA BİR KADIN GEÇİYOR

İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin Kasımda yapılacak kongresinde Başbakan Stefan Löfven görevini bırakacağını daha önce açıklamıştı. Partinin Seçim Kurulu bölgelerden gelen istek üzerine Ekonomi (Maliye) Bakanı Magdalena Andersson’u Sosyal Demokratların yeni lideri olarak önerdi. Bakan bu öneriye “Evet” dedi. Seçim Kurul Başkanı Elvy Söderström, bunun çok iyi bir duygu olduğunu söylüyor.

İSVEÇ SOSYAL DEMOKRATLARI’NIN BAŞINA BİR KADIN GEÇİYOR
İSVEÇ SOSYAL DEMOKRATLARI’NIN BAŞINA BİR KADIN GEÇİYOR Admin
Bu içerik 632 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Sosyal Demokrat İşçi Partisi Başkanı ve Başbakan Stefan Löfven seçimlere yaklaşık bir yıl kala her iki görevini de Kasım ayının başında yapılacak kongrede bırakacağını açıklamıştı. Gerekçe olarak da seçimlere yeni parti ve Başbakan olacak kişiye zaman bırakmak ve seçim çalışmalarını sağlıklı yürütmesini sağlamak olarak nitelendirmişiti.

Ekonomi Bakanı Magdalena Andersson Sosyal Demokrat seçim bölgelerinin çoğunluğunun aday olarak görmek istemeleri üzerine Seçim Kurulu, bakana bu isteği iletti. Magdalena Andersson, bu isteği olumlu karşılayrak “evey” dedi. Böylece Kasım ayında Sosyal Demokratların başına geçecek hem de İsveç tarihinde ilk kadın Başbakan olma özelliğine sahip olacaktır.

Magdalena Andersson işin hiç de kolay olmadığını bildiğini belirterek, amacının mafyalaşmış sokak çetelerin gücünü kırmaya, refahı artırmaya ve iklimi kurtarmaya odaklanmak istediğini dillendirdi.

Bakan Andersson, “İsveçli olmaktan gurur duyuyorum. Ama aynı zamanda İsveç'in daha iyisini yapabileceğini biliyorum. öncelikle ülkemize ait olmayan bir çete suçunun başımıza bela olduğunu biliyorum. Bu aynı zamanda toplum tarafından tam ölçekli bir seferberlik gerektirir.” ifadelerini kullandı.

MAGDALENA ANDERSSON KİMDİR?

Adı: Eva Magdalena Andersson.

Yaş: 54 yıl.

Oturduğu bölge: Nacka. Uppsala'da büyüdü.

Ailesi: Eşi Richard Friberg, İşletme Fakültesi'nde profesör. İki yetişkin çocuk sahibi, bir kızı ve bir oğlu var

Kariyer: Siyaset uzmanı ve ardından 1996-2004 Başbakanlık Ofisi'nde planlama başkanı. 2004-2006 Ekonomi Bakanlığı Devlet Sekreteri. O zamanki parti lideri Mona Sahlin 2005-2009'un danışmanı. Birkaç yıl siyasetten ayrıldı ve İsveç Vergi Dairesi'nde genel müdürlük yaptı. 2012'de Stefan Löfven tarafından 2014'e kadar partinin Maliye Bakanı'nın ekonomik-politik sözcüsü olarak görev yaptı. 2014'ten beri Ekonomi Bakanlığı görevini sürdürüyor. 2020'de Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) en yüksek danışma organına başkanlık eden ilk kadın olarak seçildi.

Eğitim: İşletme ve Ekonomi Fakültesinden mezun. Ekonomi alanında yüksek lisans derecesi ile İşletme Yüksek Lisansı ve ayrıca Viyana'da ve ABD'de Harvard'da eğitim gördü.

Diğer: Genellikle bilgili, korkusuz ve açık sözlü olarak tanımlanıyor

Merak: Çantanızda her zaman en az bir haşlanmış yumurta bulunduruyor.

İsveç İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Ekonomi Bakanı Magdalena Andersson Başbkan Stefan Löfven Kongre Aday Kasım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ