SKANDAL RESSAM LARS VİLKS TRAFİK KAZASINDA ÖLDÜ

Dün öğleden sonra saat 15.30 sularında skandal ressam, sanat eleştirmeni, yazar Lars Vilks ve korumaları geçirdikleri trafik kazasında yaşamlarını yitirdiler. Kaza Markaryd bölgesinde E4 karayolunda bir kamyonla çarpışması sonucu meydana geldi. Her iki araçta ateş aldı. Kamyon şoförü ağır yaralı olarak helikopter ambülansla hastaneye kaldırıldı.

SKANDAL RESSAM LARS VİLKS TRAFİK KAZASINDA ÖLDÜ
SKANDAL RESSAM LARS VİLKS TRAFİK KAZASINDA ÖLDÜ Admin
Bu içerik 765 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Skandal resssam Lars Vilks 2007 yılından bu yana korumalarla geziyordu. İslam Peygamberi Hz. Muhammed’e çizdiği karikatürlerle hakaret eden ve hakkında ölüm fetvası çıkarılan Vilks, üç kez saldırıya uğramış ama kurtulmuştu. Polis arabasında sivil polis korumalarıyla birlikte Kronoberg Bölgesinin Markaryd yerleşim yeri yakınlarında arabalarının bir kamyonla çarpışması sonrasında hem kendisi hem de korumaları yaşamlarını yitirdiler. Kazada her iki araç da ateş alarak yanmaya başladı. Kamyon şoförü ağır yaralı olarak helikopter ambülansla hastane kaldırıldı.

Ressam Lars Vilks yaşamında aykırı düşünceleri ve eylemleriyle tanınan bir kimliğie sahipti. Hz.Muhammed çizimlerinden sonra İran Devlet yöneticileri tarafından ”ölüm fetvası” çıkarılarak başına ödül konmuştu.

Polis yetkililerinin kazanın nasıl meydana geldiği konusunda net bir açıklama yapamıyorlarl. Olaya polis karıştığı için soruşturmayı özel savcılıktaki bir savcı yürütüyor. Kişisel korumadan sorumlu bölgesel soruşturma biriminin başkanı Stefan Sintéus, "Bu son derece trajik bir olaydır. Şimdi, çalışanlarımızla ilgilenirken olay yerinde neler olduğunu ve çarpışmaya neyin sebep olduğunu bulmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız hepimiz için önemli" diye yazıyor.

Soruşturma ile çalışmanın uzun zaman alacağına inanılıyor, bu da E4'teki trafik işleyişini engelleyebilr. Pazartesi sabahı (4 Ekim), E4 hâlâ her iki yönde de kapalı tutuluyor. İsveç Ulaştırma İdaresi'ne göre yolun Pazartesi günü tekrar açılabilmesi bekleniyor.

Skandal sanatçı Lars Vilks, arkadaşı Stina Dabrowski ve kocası Kjell Dabrowski'ye bir tablo hediye ettiği için Stockholm bölgesini ziyaret ediyordu.

Stina Dabrowski, ”Dün buradaydı, diyor Expressen gazetesine ve ekliyor; “Alışılmadık derecede rahat bir akşam yemeğiydi. Lars'ın mizahı ve sıcaklığı her zamanki gibi ortaya çıktı”, derken aynı zamanda ”Dagens Nyheter (DN) için geliştirdiği tüm saçmalıklarla yüzleşmek için o kadar özgürleştirici bir yola sahipti ki” diye de devam ediyor.

Lars Vilks, İsveç'in en tartışmalı sanatçılarından biriydi. Sanatçının eserleri arasında öne çıkan, Kullaberg tabiatı koruma alanında popüler bir turistik cazibe merkezi haline gelen, kendisinin ilan ettiği ”Landonia Eyaleti Nimis”'in yanı sıra devriye köpeği adıyla Hz. Muhammed’e hakaret içeren çizimleri yani  karikatürleridir.

İsveç Ressam Lars Vilks Trafik Kazası öldü Skandal ressam Stina Dabrowski Hz.Muhammed Hakaret Karikatür
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ