NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ ÜÇ BİLİM İNSANI ARASINDA PAYLAŞTIRILDI

Nobel Fizik Ödülü, karmaşık fiziksel sistemlerin araştırılmasına ve bu sistemi anlamamıza yardımcı oldukları için verildi. Kazananlar Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann ve Giorgio Parisi.

NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ ÜÇ BİLİM İNSANI ARASINDA PAYLAŞTIRILDI
NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ ÜÇ BİLİM İNSANI ARASINDA PAYLAŞTIRILDI Admin
Bu içerik 284 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bu yılki Nobel Fizik Ödülü üç kişi arasında paylaştırıldı. Nobel komitesine göre, Syukuro Manabe ve Klaus Hasselmann, Dünya'nın ikliminin fiziksel modellemesi konusundaki çalışmaları nedeniyle ödülün bir parçasıyla ödüllendirildi. Giorgio Parisi, karmaşık bozuk sistemlerle ilgili öncü çalışmaları nedeniyle ödülün ikinci bölümüne layık görüldü.

Nobel Komitesi'nin başkan Thors Hans Hansson, ”Bu yıl ödüllendirilen keşifler, iklim hakkındaki bilgimizin titiz bir gözlem analizine dayanan sağlam bir bilimsel temele dayandığını gösteriyor” derken aynı zamanda, ”Bu yıl ödülü kazananlarının hepsinin, karmaşık fiziksel sistemlerdeki özellikler ve değişiklikler hakkında daha derin bir bilgiye sahip olmamıza katkıda bulunduğunu” da ifade ediyor.

1931'de Japonya'da doğan Syukuro Manabe, iklim değişikliğini simüle etmek için bilgisayarları kullanmaya erken başladı ve 1960'larda gelişmeye öncülük etti. Halen Amerika Birleşik Devletleri'nde Princeton Üniversitesi'nde çalışmaktadır.

Yine 1931 doğumlu olan Klas Hasselmann, Almanya'nın önde gelen iklim bilimcilerinden biridir ve diğer şeylerin yanı sıra, atmosferdeki sıcaklık artışının insan karbondioksit emisyonlarından kaynaklandığını kanıtlayabileceği kendi modelini geliştirmiştir. İsveç Bilimler Akademisi, birlikte tüm dünyada kullanılan günümüzün iklim modellerinin temellerini attıklarına inanıyor.

1948 İtalya doğumlu olan Giorgio Paris'in buluşları, karmaşık sistemler teorisinin en önemlileri arasındadır. Diğer şeylerin yanı sıra, görünüşte rastgele materyalleri ve fenomenleri matematiksel bir şekilde anlamayı ve tanımlamayı mümkün kılan bir durum gösteriyor.

İsveç Nobel Komitesi Fizik Nobel Ödülü Syukuro Manabe Klaus Hasselmann Giorgio Parisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ