SVT1 KANALINDA “MAVİ-KAHVERENGİ” TARTIŞMASI

Pazar akşamı İsveç Televizyonu SVT1’de yayınlanan parti başkanları panelinde Çevre Partisi Eş Başkanı Per Bolund ile İsveç Demokratları Başkanı Jimmie Åkesson arasında “Mavi-Kahverengi” renk karışımı tartışması yaşandı.

SVT1 KANALINDA “MAVİ-KAHVERENGİ” TARTIŞMASI
SVT1 KANALINDA “MAVİ-KAHVERENGİ” TARTIŞMASI Admin
Bu içerik 592 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Pazar akşamı SVT1’de yayınlanan parti başkanları arasında “panel”de Çevre Partisi Eş Başkanı Per Bolunda, Ilımlı Muhafazakar Parti ile İsveç Demokratları’nın birlikte hareket etmelerini “Mavi-Kahverengi” karışımı olarak nitelendirdi. Bir başka deyişle “Nasyonal Nazizme” atıfta bulundu. İsveç Demokratları Başkanı Jimmie  Åkesson bu tanıma tepki göstererek, “Ne demek istiyorsun” çıkışı yaptı.

İsveç Demokratları Başkanı Jimmie  Åkesson, sert tepkisine devam ederek; Per Bolund’a “Bana ırkçı mı, demek istiyorsun” sözlerini sarf etti. TV stüdyosu bir anda buz kesti. Åkesson, tekrar “bu renk karışımını açıkla! Kim kahverengi, kim kahverengi, kim kahverengi” diyerek üç kez tekrarladı.

Per Bolund, bu sözleriye İsveç Demokratları ile Ilımlı Muhafazakar Parti’nin birlikteliğini, “Sağ popülist partiler ve Partinizin sağcı popülist olduğunu söyleyebilirim” dedi. Bu yanıttan Jimmie  Åkesson’un pek memnun olmadığı görüldü.

İsveç Demokratları Başkanı Jimmie  Åkesson,  yine tekrar “Bana Nazist mi diyorsun?” diye sordu.

Per Bolund, “Hayır, sağcı popülist” diye yanıtladı.

Jimmie  Åkesson, “Bana Nazi diyorsun. Gerçekten üzgünüm. Bundan daha fazla kurtulamazsınız” dedi.

Bu tartışmanın seçim sürecinin başlamasında önce fazlasıyla gündeme geleceği ve gündemi meşgul edeceği ortaya çıkıyor.

İsveç İsveç Televizyonu SVT1 Panel Partiler Per Bolund Jimmie Åkesson Tartışma Mavi-Kahverengi Nazizm Nazist Sağcı popülist
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ