İSVEÇ’TE BUGÜN KORONADAN 7 KİŞİ ÖLDÜ

İsveç’te koronavirüsünden son 24 saatte 7 kişi yaşamını yitirirken 802 de yeni vaka görüldü. Şimdiye kadar 14 993 kişi yaşamını yitirdi. 1 165 996 vaka da kayıtlara geçti. Hastanelerden 7 896 kişi iyileşerek çıkarken 29 kişinin de tedavisi sürüyor.

İSVEÇ’TE BUGÜN KORONADAN 7 KİŞİ ÖLDÜ
İSVEÇ’TE BUGÜN KORONADAN 7 KİŞİ ÖLDÜ Admin
Bu içerik 679 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveçli sağlık kurumları, özellikle de İsveç Halk Sağlığı Kurumu yetkilileri korkulacak bir durum olmadığını ve İsveç’te covid-19 vakalarında yeni bir dalganın beklenmediğini ileri sürüyorlar. Şimdiye kadar 7 233 886 ( % 84,7) kişi 1.doz, 6 845 102 ( % 80,1) kişiye de 2.doz aşı uygulandı. 12-15 yaş arası çocukların aşılanmasında birtakım sıkıntıların ortaya çıktığı ve ailelerin çocukların aşılanmasına pek sıcak bakmadıkları belirtiliyor.

AP'nin bildirdiğine göre, ilaç şirketi Pfizer'in korona aşısı, bugün yayınlanan bir araştırmaya göre, 5 ila 11 yaş arasındaki çocuklar için semptomatik enfeksiyonlara karşı güvenli ve neredeyse yüzde 91 etkili olduğu ifade ediliyor. 2.268 çocuğun katıldığı çalışmada aşı, yetişkin dozuna göre üçte bir olacak şekilde ayarlanmış dozlarda yaş grubuna verilmiştir.

AP, ne aşı olan çocukların ne de plasebo dozları alan çocukların ciddi bir covid-19 hastalığı geçirmediğini, ancak aşılananların plasebo dozları alanlara göre çok daha hafif hastalık semptomlarına sahip olduğunu yazıyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) bugün daha sonra Pfizer'den gelen verilerle ilgili kendi araştırmasını yürütmesi bekleniyor. Daha sonra enfeksiyon kontrol otoritesi CDC, yaş grubunun covid-19'a karşı aşılanmasının tavsiye edilip edilmeyeceğine karar verecek.

İlaç şirketi Moderna da şu anda covid aşısının daha küçük yaştaki çocuklar için kullanılıp kullanılamayacağını araştırıyor. Ayrıca, hem Pfizer hem de Moderna, altı aya kadar olan daha küçük çocukların bile aşı olup olamayacağını araştırıyor. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçların bu yıl içinde çıkması bekleniyor.

Norveç, Eylül ayının başından beri 12-15 yaşındakilere korona aşısı teklif etti, ardından 1 doz verdi. Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü, şimdi gruba ikinci bir doz verilip verilmeyeceğini düşünüyor, ancak daha fazla bilgi için beklemeyi ve 2022'nin başında yeni bir değerlendirme yapmayı seçtilerini bir basın açıklamasında duyuruyorlar. Ülkede 12-15 yaşındakilerin yüzde 70'i tek doz aşı almış durumdalar.

İsveç Korona Covid-19 Aşı Pfizer Amerika ABD Gıda ve İlaç Dairesi Moderna Norveç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ