BLACK LİVES MATTER GÖSTERİSİNDE OLAYLARA KARIŞAN 36 KİŞİ HAKİM ÖNÜNDE

Geçen yıl 7 haziran 2020'de Göteborg'da düzenledikleri Black Lives Matter'ı (Siyahların Hayatı Önemlidir) destekleme gösterisi sonrası çıkan olaylarla ilgili olarak 36 kişiyi yargıladı. Savcısı Elisabeth Trouvé, şiddetin esas olarak kalabalığın polise ve araçlarına tekmeleme, vurma ve taş ve diğer nesneleri fırlatmalarından oluştuğunu söyledi.

BLACK LİVES MATTER GÖSTERİSİNDE OLAYLARA KARIŞAN 36 KİŞİ HAKİM ÖNÜNDE
BLACK LİVES MATTER GÖSTERİSİNDE OLAYLARA KARIŞAN 36 KİŞİ HAKİM ÖNÜNDE Admin
Bu içerik 600 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

7 Haziran 2020'de binlerce protestocu Heden'de toplandı ve Göteborg'un orta kesimlerinde yürüyüşe geçti. Planlanan Black Lives Matter gösterisi sorunsuz geçti ve organizatör tarafından sona erdirildi. Fakat daha sonra bir kısım kalabalık yürüyüşe devam etti. Götaplatsen'e vardıklarında olaylar başladı. Cumhuriyet savcısı Elisabeth Trouvé bir basın açıklaması yaparak, şiddetin esas olarak kalabalığa katılanların polise ve araçlarına tekmeleme, vurma ve taş ve diğer nesneleri fırlatmalarından oluştuğunu söyledi.

Perşembe günü (28/10-21) savcı 36 kişi hakkında diğerlerinin yanı sıra şiddetli ayaklanma, polise faaliyetlerine karşı sabotaj, vandalizm, bir yetkiliye karşı şiddet ve saldırı suçlamalarında bulundu. Sanıklar 15 ila 30 yaşları arasında ve Göteborg bölgesinde ikamet ediyor. Bazıları batı İsveç'te yaşıyor ve o gün gösteri için Göteborg'a gelmişlerdi.

Kanıtların büyük bir kısmı polis kameralarından, insansız hava araçlarından ve mağaza kameraları ve halka açık filmler gibi diğer filmlerden oluşuyor. Toplamda, polis 145 saatlik film materyalinden inceledi. Polis soruşturması başkanı Anna Kildebo, “Film materyali olmadan ne zaman, nerede ve hangi suçların işlendiğini araştırmak ve şüphelileri tespit etmek son derece zordur” dedi.

İsveç Göteborg Black Lives Matter isyan saldırı polis mahkeme Cumhuriyet Savcısı Elisabeth Trouvé
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ