29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 98’inci yılı gerek ülkemizde gerekse yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız tarafından coşkuyla kutlandı. İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği pandemi nedeniyle çok sınırlı bir toplulukla kutladı. Stockholm Büyükelçiliğimizde bir resepsiyon verdi.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU Admin
Bu içerik 336 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Cumhuriyeti’mizin kuruluşunun 98’inci yılı Cumhuriyet ve Atatürk severler tarafından coşku içerisinde kutlandı. Türkiye’deki malum çevreler kutlamalarda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını anmaktan her zamanki gibi kaçındılar.

Yalova Valisi ‘ulema’nın yolundan gidilmesi (Osmanlıyı batıran bu takım değil miydi?!) öğütlerken, Diyanet İşleri Başkanlığı ‘Cuma Hutbesi’nde; “Aziz Müslümanlar, bugün Cumhuriyetimizin 98. yıl dönümü. Bu vesileyle şanlı kurtuluş mücadelemizde canlarıyla kanlarıyla bu toprakları savunan ve vatanımızı bize emanet eden aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi ve devlet büyüklerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz.” diyerek ‘Atatürk’ün adını yine unuttu.

Akıl ve bilim düşüncesinin ürünü olan CUMHURİYET için Mustafa Kemal Atatürk 1937 yılında akıl ve bilime işaret ederek eğitimin önemini şu sözleriyle vurguluyordu:

"Büyük davamız, en medenî ve en müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektir. Bu; yalnız kurumlarında değil, düşüncelerinde temelli inkılâp yapmış olan büyük Türk milletinin dinamik idealidir. Bu sebeple okuyup yazma bilmeyen tek vatandaş bırakmamak; memleketin büyük kalkınma savaşının ve yeni çatısının istediği teknik elemanları yetiştirmek; memleket davalarının ideolojisini anlayacak, anlatacak, nesilden nesile yaşatacak fert ve kurumlan yaratmak; işte bu önemli ilkeleri en kısa zamanda sağlamak, Eğitim Bakanlığı'nın üzerine aldığı büyük ve ağır mecburiyetlerdir. İşaret ettiğim ilkeleri Türk gençliğinin dimağında ve Türk milletinin şuurunda daima canlı bir halde tutmak; üniversitelerimiz ve yüksek okullarımıza düşen başlıca vazifedir."

İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği pandemi nedeniyle çok sınırlı bir toplulukla cumhuriyetimizin 98’inci yılını sevimç ve coşkuyla kutladı. Değerli müzisyenimiz Derya Tezcan, Atatürk’ün sevdiği şarkılardan bir demet sundu.

Stockholm Büyükelçiliğimiz Cumhuriyet Bayramı onuruna 14.00 – 16.00 saatleri arasında bir resepsiyon verdi.

Türkiye 29 Ekim Cumhuriyet Cumhuriyet Bayramı Kutlama Stockholm İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği Stockholm Türk Büyükelçiliği Resepsiyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ