İSVEÇ’TE EBE KRİZİ SÜRÜYOR

Stockholm'de ebeler doğum kliniklerinden kaçıyor ve bir doğum koordinatörü atandı. Ancak durum İsveç'in birçok yerinde vahim. Bir yıl içinde Umeå'daki ebelerin üçte biri istifa etti. Lyckele Hastanesi Noel ve Yeni Yıl boyunca yeterli personeli olmadığı için kapalıdır. Sağlık Çalışanları Derneği Västerbotten'de ebe ve seçilmiş temsilci Karin Järback, ”Doğum yapacak bir kadının 400 km seyahat etmesi gerekebileceğini” söylüyor.

İSVEÇ’TE EBE KRİZİ SÜRÜYOR
İSVEÇ’TE EBE KRİZİ SÜRÜYOR Admin
Bu içerik 924 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Stockholm'deki çalışma ortamı koşulları, işten çıkarmaların patlamasına ve bölgenin bir doğum koordinatörü atamasına neden oldu. Ancak ülke genelindeki doğum servislerinde de benzer bir durum var.

Västerbotten Bölgesindeki durumla ilgili olarak, İsveç Çalışma Ortamı Kurumu'na bir rapor sunuldu. Bir yıl içinde, Umeå'daki ebelerin neredeyse üçte biri doğumevlerinden istifa etti. Bazı pozisyonlar dolduruldu, ancak Sağlık Çalışanları Derneği, Västerbotten'de ebe ve seçilmiş temsilci olan Karin Järback, ”En az on ebenin eksik olduğunu, eksik personel olmaması için 70'e yakın olmaları gerektiğini” söylüyor. Bölge ile ilgili raporu yetkililere gönderen kişiydi. Yapılmaları gerekiyordu. Umeå'da 55 ebeden 16'sını kaybettik. 2020 yazında büyük bir kaos yaşadık ve bu şartlar altında bir daha asla çalışmak zorunda olmayacağımıza ve 2021 yazının daha da kötü baş

Karin Järback, ”Yapılmaları gerekiyordu. Umeå'da 55 ebeden 16'sı istifa etti. 2020 yazında büyük bir kaos yaşadık ve bu şartlar altında bir daha asla çalışmak zorunda olmayacağımıza ve 2021 yazının daha da kötü başlamayacağına dair söz verildi” yorumunu yapıyor.

Lund, Stockholm ve Göteborg'da da ciddi çalışma ortamı sorunlarına ilişkin raporlar düzenlendi. Västra Götaland'da ebe temsilcisi olarak seçilen Carina Deréus, ”Uzun vadede, annelik bakımı aşınacak ve artık hasta açısından güvenli olmayacak. Hiçbir ebe bu koşullarda çalışmak istemez. Ara vermeye, tuvalete gitmeye, çift vardiya çalışmaya ve izine çıkmaya vaktimiz yok” diyor.

İsveç Ebe Stockholm Lund Göteborg Västerbotten Umeå İstifa Çalışma koşulları Sağlık Çalışanları Derneği Karin Järback Carina Deréus
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ