STOCKHOLM’DA, "SUŞA, SEN ÖZGÜRSÜN” FİLMİ GÖSTERİLDİ

Azerbaycan Hükümeti, Dağlık Karabağ’ın ve önemli kentlerden Suşa’nın Ermeni işgalinden kurtarılmasını dolaysıyla 8 Kasım’ı ”Zafer Günü” ilan ederek Ulusal Bayram olarak kutluyor. Stockholm Azerbaycan Büyükelçiliği Zita Folkets Sinemasında Suşa’nın işgalden kurtarılmasını anlatan ”Suşa, Sen Özgürsün” filmini İsveç’te yaşayan Azerbaycanlılar için günün anısına gösterime sundu.

STOCKHOLM’DA,
STOCKHOLM’DA, Admin
Bu içerik 1028 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

"Şuşa, Sen Özgürsün" filminin gösterilmesinden önce Stockholm Azerbaycan Büyükelçisi Zaur Ahmadov, Zafer Günü’nün anlamına kısaca değinerek, katılımcıların bayramını kutladı. Şehitlerin için bir dakikalık saygı duruşunun ardından Ulusal Marş söylendi.

                           Azerbaycan Büyükelçisi Zaur Ahmadov

                                                 Saygı duruşu ve Ulusal Marş  

Film, Bakü Medya Merkezi ve Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle "Salnamefilm" stüdyosunun ortak yapımı olarak hazırlandı. Filmin yönetmeni Javidan Sharifov ve yapımcılığını Nazım Hüseynov ve Orman Aliyev üstlendi.

Suşa'yı kuşatan birliklerin hareketlerini gösteren çizim

Filmde, Şuşa'yı işgalden kurtaran kahraman özel kuvvetlerin savaş rotası olan Şuşa Harekatı'nı gerçekleştiren cesur asker ve subaylarımızla yapılan röportajlar ve operasyon sırasında çekilen özel görüntüler yer alıyor.

                               Suşa'yı ele geçiren Azerbaycan askerlerinin sevinci   

                                                                Suşa, Sen Özgürsün

Filmin yönetmeni Javidan Sharifov, Şuşa'ya giren ilk film ekibi olduklarını söyleyerek: "Büyük bir gurur ve onur duygusuydu." Ayrıca, Şuşa Operasyonunda ICRC'nin rolünü vurgulanıyor. Filmde gerçek sahnelerin de yer aldığını söylüyor.

                                         Stockholm Azerbaycan Büyükelçisi Zaur Ahmadov

Sayın Büyükelçi Azur Ahmadov mikrofonumuza, “Azerbaycan işgale uğrayan topraklarını anavatan tekrar kattı. Azerbaycan, uluslararası örgütlerce Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu Agit ve benzeri kuruluşlar tarafından haklı olarak görülen bir konumdaydı. Ermenistan güçlerinin sınır bölgelerimizde bize saldırmaları sonrası başlattığımız karşı hücum hareketiyle topraklarımızı işgalden kurtararak özgürleştirdik. Böylece de vatan bütünlüğümüzü yeniden sağladık. Mülteci konumuna düşün binlerce Azerbaycanlı topraklarına geri dönecekler. Biz, bu savaşta kardeş Türkiye’nin siyasi ve manevi desteğini çok gördük. Bu destek başarıya uliamamızda çok büyük bir rol oynadı” dedi.

Stockholm Zafer Günü Suşa Film Stockholm Azerbaycan Büyükelçiliği Zaur Ahmadov Kutlama Ermenistan İşgal Özgürlük Karabağ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Durdane Alibeyli     2021-11-10 Sayin Boyuk elcimize tesekkur edirik.Qarabag davamizi butun dunyaya anlatmaq her bir Azerbaycan vetendasinin vicdan borcudur,bu yolda zehmeti kecenlerin hamisindan Allah razi olsun.Qarabag bizimdir,Qarabag Azerbaycandir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ