BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN İSTİFASINI SUNDU

İsveç Başbakanı Stefan Löfven 3-7 Kasım Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin kongresinde parti başkanlığına aday olmadı. Böylece parti başkanlığının yanı sıra bugün başbakanlık görevini de bıraktı.

BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN İSTİFASINI SUNDU
BAŞBAKAN STEFAN LÖFVEN İSTİFASINI SUNDU Admin
Bu içerik 343 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Stefan Löfven İsveç Başbakanı olarak görevinden istifa etti. Bugün saat 12.30'da Başbakan Löfven, Meclis Başkanı Andreas Norlén tarafından kabul edild. Başbakan olarak görevden ayrılma başvurusunu Meclis Başkanı'na sundu.

Stefan Löfven istifa sonrası düzenlediği basın toplantısında, “Yedi harika yıl oldu ve Ådalen'deki Sunnersta'dan çalışan bir çocuk olarak İsveç'i yönetme gibi harika bir ayrıcalığa sahip olduğum için çok gururluyum” dedi.

Ancak basın toplantısında Löfven, Gotland Adası’ndaki çimente işletmesi (Cementa) hakkındaki soruların ardından bir muhabire çok sert çıktı. Löfven; “Özür dileyebilirsin, sana büyük saygım var ama bu konularda hukuk danışmanına gideceğim” dedi.

Stefan Löfven İsveç Meclisi’nin yeni başbakanı onaylamasını beklerken bir geçiş hükümetine liderlik edecek, görevini sürdürecek. Meclis Başkanı'na göre, Perşembe günü (yarın) tüm parti liderleriyle görüşecek ve ilk kişi Magdalena Andersson olacak. Mecliste  bir oylama muhtemelen önümüzdeki haftanın ortasından daha erken gerçekleşmesi beklenmiyor.

Mecliste önümüzdeki haftadan önce gerçekleşebilecek bir başbakanlık oylamasında, başbakan olmak için kendisine karşı oyların 175 veya daha fazlasını almaması şartı aranıyor. Ancak iktidar partileri S ve MP, meclisin 349 sandalyesinden sadece 116'sına sahipken M, SD, KD ve L 174 sandalyeye sahip. Diğer 59 koltukta Merkez Partisi (C) ve Sol Parti (V) var.

Merkez Partisi (C) Başkanı Annie Lööf, Magdalena Andersson’un başbakanlığına karşı çıkmayacaklarını belirtti. Sol Parti (S) Başkanı Nooshi Dadgostar, sözlerinin iktidar tarafından daha fazla geçerli olması ve dikkate alınması koşulunu ileri sürüyor.

İsveç Başbakan Stefan Löfven İstifa İsveç Meclisi Meclis Başkanı Andreas Norlén Annie Lööf Nooshi Dadgostar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ