İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNDE KORONADAN 12 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

İsveç Halk Sağlığı Kurumu'nun son istatistiklerine göre, geçtiğimiz Cuma gününden bu yana son dört günde sisteme kayıt edilmiş korona vakalarında 12 kiş yaşamını yitirdi ve 2 622 de yeni vaka tespit edildi. İsveç'te enfeksiyondan toplam 15.094 kişi öldü. Toplamda, Covid-19 ile doğrulanan enfeksiyon sayısı 1 185 093'tür.

İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNDE KORONADAN 12 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
İSVEÇ’TE SON DÖRT GÜNDE KORONADAN 12 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ Admin
Bu içerik 559 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

16 Kasım'a kadar toplam 7 283 016 kişi 1.doz aşıya ve 6 977 713 kişi de 2.doz almıştır. Aşı, pandemiden çıkmak için en önemli araçtır, sıklıkla söylenir. Şu anda Avrupa'da en kötü etkilenenler, aşı kapsamının düşük olduğu ülkeler, ancak aşılı insanlar arasında bile enfeksiyonun yayılması devam ediyor. Korona virüsü yeni bir dalgayla Avrupa'nın birçok bölgesini kasıp kavurdu ve İsveç'e de yeni bir dalga gelebilir.

Enfeksiyonun yayılması neden durmuyor? İsveç'in düşük enfeksiyon oranı, test önerilerindeki değişiklikten etkileniyor mu? Bu yıl normal bir Noel olacak mı? Kısıtlamaları "yeniden başlatmak" mümkün olabilir mi? Bu tür sorular insanların beyinlerini soru işareti olarak sürekli meşgul ediyor.

TT’nin hanerine göre Amerikan ilaç şirketi Pfizer, Paxlovid'de daha ucuz jenerik kopyaların üretimine başlıyor. Teklif, 95 düşük ve orta gelirli ülke için geçerli olacağı ve böylece hastalara covid-19 tedavisi için antiviral haplar sunma fırsatı verileceği belirtiliyor.

Pfizer, BM destekli bir kuruluş olan İlaç Patent Havuzu (MPP) ile birlikte bir lisanslama modeli geliştirmiştir. Covid-19'a karşı en yaygın aşılardan birini de üreten Pfizer'e göre, testler Paxlovid'in (PF-07321332) ciddi semptom riski artan yetişkinler için acil bakım ve ölüm riskini yüzde 89 azalttığını gösterdi.

Pfizer'in covid-19 hapları, HIV bulaşmış kişilerin tedavisi için önceden var olan ilaçların jenerik versiyonları ile birlikte kullanılacaktır. Daha önce, ilaç şirketi Merck & Co, covid-19 hastalarının tedavisi için ilaçların jenerik kopyalarını da açtı. MPP CEO'su Charles Gore'a göre, Pfizer'in covid-19 haplarının jenerik kopyalarının birkaç ay içinde hazır olacağı umudu var.

Anlaşmanın kapsadığı 95 ülkede, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 53'ü yaşıyor. Pfizer, yıl sonuna kadar 180.000 tedavi dozu geliştirdiğini ve 2022 sonuna kadar en az 50 milyon doz hedeflediğini tahmin ediyor.

İsveç Korona Covid-19 Pfizer BM MPP Paxlovid Enfeksiyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ