MAGDALENA ANDERSSON İSVEÇ’İN İLK KADIN BAŞBAKANI OLDU

İsveç tarihinde bir ilki yaşıyor. 100 yıl sonra ilk kez bir kadın başbakan oldu. İsveç Meclisi’ndeki bugünkü oylamada 175 red oyuna ulaşamayan muhalefet partileri, Sosyal Demokrat İşçi Partisi Başkanı Magdalena Andersson’un başbakanlığa seçilmesine engel olamadılar. 117 evet, 57 çekimser ve 174 hayır oylarıyla Magdalena Andersson İsveç’in ilk kadın başbakanı oldu.

MAGDALENA ANDERSSON İSVEÇ’İN İLK KADIN BAŞBAKANI OLDU
MAGDALENA ANDERSSON İSVEÇ’İN İLK KADIN BAŞBAKANI OLDU Admin
Bu içerik 598 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’in siyasi tarihinde bir ilk yaşandı. Parlamenter sistemin işlemeye başlamasından bu yana ki 100 geçti ve ilk kez bir kadın İsveç Meclisi’nde başbakan olarak seçildi. İsveç için tarihi bir gün olarak hem siyasi hem de tarih kitaplarına kaydedilmiş oldu.

Başbakanlık için yapılan oylamada 349 sandalyeli mecliste, muhalefetin 175 ret oyuna ulaşamaması gerekiyordu. Muhalefet 174 ret oyunda kaldı. Ilımlı Muhafazakar Parti (70), İsveç Demokratları (62), Hıristiyan Demokrat (22) ve Liberaller (20) ve Sosyal Demokrat + Çevre Partisi (100 + 16 = 116), Merkez Partisi ile Sol Parti çekimser oy (31 + 26 = 57) ve oylamaya Sol Partiden bir milletvekili katılmadı. Böylece 116 evet oyuyla Magdalena Andersson İsveç’in ilk Başbakan kadını oldu.

Magdalena Andersson başbakan seçildikten sonra gözyaşlarını tutamıyor.

İsveç’te genel seçimlere bir yıl kala başbakan ve parti başkanı Stefan Löfven Ağustos ayında her iki görevini de bırakacağını açıklamıştı. Stefan Löfven’in istifasını açıklamasından sonra, Magdalena Andersson'ın S'nin parti başkanlığına geçmesi için neredeyse %100 desteğe sahip olduğu kısa sürede anlaşıldı. Resmi olarak, 4 Kasım'daki parti kongresinde Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin başkanı seçildi. Böylece de parti başkanlığına ikinci kez bir kadın seçilmiş oldu. Daha önce de Mona Sahlin parti başkanlığında bulunmuştu.

                            Meclise teşekkür konuşmasını yapıyor...  

Başbakan seçildikten sonra Magdalena Andersson basına, “Bunun ülkemizde büyüyen kızlar için ne anlama geldiğini bildiğim ve beni etkilediği açık. Ben de İsveç'te bir kız çocuğu olarak büyüdüm ve İsveç eşitsiz bir ülke (kadın – erkek). Fakat, 1970'li yıllarda büyüdüğüm zamandan çok daha iyi, büyük ilerleme kaydettik, ancak hayattaki deneyimlerim ve gördüğüm gelişmeler doğal olarak orada bir başbakanlık oylamasında oturduğunuzda hissediliyor” ifadelerini kullanıyor.

Parti başkanı ve Başbakan seçilmezden önce Maliye Bakanı olan Andersson, hazırladığı bütçenin Sosyal Demokrat politikaları içereceğini ve bütçede on milyar kronluk değişikliklerin var olduğunu belirterek, “Ülkeyi bununla yönetebileceğime hükmediyorum” değerlendirmesini yapıyor.

Meclis, Başbakanı seçtikten sonra da saat 16.00’ya kadar Sosyal Demokratların hazırladığı “Sonbahar” bütçesini görüşecek.

İsveç Kadın Başbakan Magdalena Andersson İsveç Meclisi seçildi Sosyal Demokrat İşçi Partisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ