İSVEÇ MECLİSİ’NDE BÜTÇE KAOSU

Sosyal Demokrat Magdalena Andersson meclis’te sabah saatlerinde yeni Başbakan olarak seçildi. Meclis’te yapılan bir oylamanın ardından, Ilımlı Muhafazakarlar, Hıristiyan Demokratların ve İsveç Demokratlarının birlikte hazırladıkları bütçeyle yönetmesine izin verileceği ortaya çıktı. Merkez Partisi Başkanı Annie Lööf hükümetin bütçesine “hayır” diyeceğini açıkladı. Basın, “İsveç siyasetinde dramatik bir çarşamba gününe hoş geldiniz” şakasını yapıyor.

İSVEÇ MECLİSİ’NDE BÜTÇE KAOSU
İSVEÇ MECLİSİ’NDE BÜTÇE KAOSU Admin
Bu içerik 491 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Meclisi’nde yapılan bütçe görüşmelerin ardında saat 16.00 dolaylarında oylamaya geçildi. Hükümetin hazırladığı bütçe oylamada 143 evet oyu aldı. Ilımlı Muhafazakarlar (M), Hıristiyan Demokratların (KD) ve İsveç Demokratlarının (SD) birlikte hazırladıkları ortak bütçe 153 oy alarak kabul edildi.

Bu durumda yeni Başbkan seçilen Magdalena Andersson devleti muhalefetin hazırladığı bütçeyle yönetmekle karşı karşıya kaldı.

Meclis Başkanı Başkanı Andreas Norlén, Meclisin M, KD ve SD'den gelen bütçe teklifine evet oyu verdiğini açıkladı. Böylece hükümetin bütçesi düştü. Başbakan Magdalena Andersson, bu nedenle M-KD-SD bütçesiyle yönetmek zorunda kalacak.

Bunun ardında Çevre Partisi/Yeşiller, bu sabah hükümetten ayrılmayı düşündüğünü ve 16.45'te bir basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdu. Basın toplantısında Eş Başkan Märta Stenevi, ”İsveç Demokratları’nın hazırladıkları bir bütçeyle hükümette kalmamız olanaklı değil” diyerek ayrıldıklarını açıkladı.

Magdalena Andersson 17.30’da düzenlediği basın toplantısında, “Yeşiller Partisi beni Başbakan olarak kabul ettiklerini açıkladı. Meclis Başkanından beni başbakan olarak görevden almasını istedim. Sosyal Demokrat bir hükümetin Başbakanı olmaya hazırım” ifadelerini kullandı.

İsveç İsveç Meclisi Bütçe Kaos Başbakan Magdalena Andersson Yeşiller
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ