BAŞBAKAN SEÇİLDİKTEN YEDİ SAAT SONRA İSTİFA ETTİ

İsveç’te bugün ilkler yaşandı. Sosyal demokrat Parti Başkanı Magdalena Andersson Başbakan olarak sabah 09.00 da seçildi. Meclisteki bütçe oylamasının ardından Yeşillerin hükümetten ayrıldıklarını açıklamalarının ardından 16.30’da istifa etti. Meclis Başkanı talebi kabul etti ve yeni bir başbakan için cuma günü oylama bekliyor.

BAŞBAKAN SEÇİLDİKTEN YEDİ SAAT SONRA İSTİFA ETTİ
BAŞBAKAN SEÇİLDİKTEN YEDİ SAAT SONRA İSTİFA ETTİ Admin
Bu içerik 228 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Yeşiller Partisi ırkçı bir parti olarak bilinen İsveç Demokratları’nın Ilımlı Muhafazakar Parti ve Hıristiyan Demokratlarla ortak hazırladıkları bütçenin kabul edilmesisi üzerine hükümetten ayrıldıklarını açıkladılar.

Bugün yeni seçilen Başbakan Magdalena Andersson, Mecliste Başbakan seçilmesinden 7,5 saat sonra görevden alınmasını istediğini açıkladı.

İsveç’teki uygulamaya göre, bir parti hükümetten ayrılırsa koalisyon hükümeti istifa etmelidir. Magdalena Andersson, “benim değerlendirmem, meclisin yeni bir Başbakan seçtiğinde, ancak hükümet göreve başlamadığında da aynı şeyin geçerli olması gerektiği yönündedir” diyerek istifasını sundu.

Meclis Başkanı tarafından yapılan basın açıklamasına göre, Magdalena Anderson’un görevden alınma talebini onayladı.

Meclis Başkanı basın açıklamasında, "Konuşmacı şimdi durumu görüşmek üzere parti liderleriyle temasa geçecek ve perşembe öğleden sonra devam eden süreç hakkında bilgi ile geri dönecek" ifadelerine yer verdi.

Yeşiller 16.30’daki basın toplantısında,”İsveç Demokratları’nın hazırladıkları bir bütçeyle hükümette kalarak ülke yönetmemiz olanaklı değil” diyerek ayrıldıklarını açıkladılar.

İsveç Başbakan Magdalena Andersson istifa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ